Půjčka pro každého – kde opravdu půjčí

Spousta lidí se během života dostane do tíživé finanční situace a potřebuje si půjčit peníze. Ne každý má ovšem to štěstí získat bankovní úvěr. Alternativním řešením v takovém případě může být půjčka od nebankovní společnosti. Jaké jsou výhody a nevýhody půjčky pro každého? A existuje lichvář, který opravdu půjčí?

Banky mají na své klienty náročné požadavky co do jejich bonity a platební morálky. Kdo žádá o bankovní úvěr, neměl by mít žádné dluhy a své předchozí závazky by měl řádně splácet.

Zákon každému poskytovateli úvěru ukládá povinnost nahlížet do registru dlužníků. Banky tuto povinnost dodržují a proto ten, jehož platební morálka není příliš dobrá, se může s bankovním úvěrem rozloučit.

Nahlížením do registru dlužníků se banky chrání před potencionálně rizikovými klienty.

Naštěstí pro dlužníky existuje mnoho nebankovních společností, které povinnost nahlížení do registru nedodržují a nabízejí svým klientům půjčku pro každého.

Zákon totiž nijak nezakazuje poskytnutí půjčky žadatelům s negativním zápisem v registru. Vždy záleží na individuálním posouzení jednotlivých poskytovatelů.

Půjčka pro každého bez registru nemusí být jen reklamním tahákem, nýbrž reálným produktem, díky kterému půjčku získá např. i dlužník v exekuci.

Otázkou zůstává, na kolik jsou půjčky pro každého bez registru výhodné.

Mnoho nebankovních poskytovatelů půjček do registru dlužníků nenahlíží.

Půjčka pro každého bez registru

Půjčka pro každého bez registru znamená, že poskytovatel půjčky nenahlíží do registru dlužníků nebo do něj sice nahlíží, avšak negativní úvěrovou minulost žadatele neřeší.

Nejznámějším registrem dlužníků je SOLUS. Do něj se člověk snadno dostane i jen za nezaplacení faktury za telefon nebo energie.

Půjčka pro každého má tedy nesporné výhody. Lze ji sjednat online z pohodlí domova, je snadno dostupná, často není třeba dokládat příjem žadatele a půjčku dostane téměř ihned každý.

Je třeba počítat s tím, že si žadatel půjčí zpravidla jen nižší částky. Jedná se tedy zejména o tzv. mikropůjčky.

Nebankovní půjčky pro každého také mívají krátkou dobu splatnosti. Peníze je třeba vrátit v řádech desítek dnů, maximálně týdnů.

Nebankovní půjčkou pro každého je např. Zaplo. Nabízí úvěr až do výše 30 000 Kč se splatností 30 dní a první Zaplo půjčka je dokonce zdarma. To znamená, že pokud klient vrátí peníze včas, pak zaplatí jen tolik, kolik si půjčil a ani o korunu navíc.

Každá mince má ovšem dvě strany. Navzdory rozšířenému přesvědčení a reklamám, jak je půjčka pro každého výhodná, je třeba vědět, že může být zároveň velmi riziková.

Snadná dostupnost půjček pro každého bývá mnohdy vykoupena vyšší úrokovou sazbou a RPSN, tedy roční procentuální sazbou nákladů.

Půjčka ihned pro každého má také obrovské smluvní pokuty v případě, že není splácena včas. Pokud člověk nechce spadnout do ještě větších finančních potíží, měl by si být skutečně jistý, že dokáže půjčku splatit.

Na co si dát pozor

Než se člověk k nějakému úvěru upíše, je třeba si poskytovatele úvěru prověřit. Na trhu se stále nachází spoustu podvodníků a je možné se setkat i s lichvářskými taktikami.

Existuje však i lichvář, který opravdu půjčí? To se lze dozvědět dále v tomto článku.

Zda je daný poskytovatel úvěru seriózní či nikoliv, lze zjistit u ČNB. Každý poskytovatel úvěru totiž musí mít licenci od ČNB a pokud ji nemá, pak jeho úmysly nemusí být čisté a je třeba dát si pozor.

V nabídce nebankovních společností lze nalézt spoustu nabídek půjček pro každého jako je například půjčka bez poplatku, půjčka bez registru, půjčka do výplaty, půjčka bez doložení příjmů nebo okamžitá půjčka pro zadlužené.

Tyto půjčky samy o sobě nemusejí být špatné. Jen je potřeba si předem přečíst podmínky půjčky a spočítat si, kolik žadatel ve finále za půjčku zaplatí čili o kolik je přeplatí. K tomu slouží úvěrové kalkulačky, které jsou běžně dostupné online.

Alternativou pro ty, kdo si nechtějí půjčovat peníze od bank ani nebankovních finančních institucí, pak může být půjčka mezi blízkými nebo půjčka od spolehlivého soukromého investora.

Ať už si člověk vezme jakoukoliv půjčku, neměl by nikdy zapomínat na to, že i drobné půjčky mohou způsobit velké dluhy.

Vyřízení půjčky ihned pro každého

Pro online půjčky pro každého je charakteristické velmi jednoduché a rychlé vyřízení. Stačí navštívit webové stránky vybraného poskytovatele, v úvěrové kalkulačce si nastavit výši a splatnost půjčky a pokračovat k dalšímu kroku.

Následně se vyplňují identifikační údaje (jméno, adresa, číslo OP) a v některých případech také informace o zdroji a výši příjmu a jiných aktivních půjčkách. Poté se formulář jedním kliknutím odešle a proces žádosti je u konce.

Vyhodnocení žádosti bývá velmi rychlé a zpravidla již do hodiny zájemce ví, zda byla schválena či nikoliv. V případě, že se společnost rozhodla žadateli půjčit, stačí už jen podepsat úvěrovou smlouvu online a počkat na výplatu finančních prostředků.

Způsob splácení vždy závisí na podmínkách konkrétní půjčky. Menší půjčky se obvykle splácejí jednorázově, větší formou měsíčních splátek.

Z důvodu rychlého a jednoduchého vyřízení se těmto typům půjček říká také “ půjčky ihned pro každého“.

Nebankovní instituce poskytující půjčky pro každého

Nebankovních společností, které umožní svým klientům půjčit si peníze rychle a jednoduše z pohodlí domova existuje pochopitelně celá řada. Zde je pro představu uvedeno několik z nich:

  • Everyday Plus
  • CreditOn
  • Express Cash
  • Zaplo

Oblíbeným produktem, který některé z těchto finančních institucí nabízejí je první půjčka zdarma. Bezúročná půjčka umožňuje klientům půjčit si peníze, aniž by pak museli splácet cokoliv nad rámec půjčené částky. První půjčka zdarma zpravidla bývá nejlevnější půjčkou na trhu.

Lichvář, který opravdu půjčí

Pojem lichvář určitě každý někdy slyšel. Za lichváře se označuje člověk, který poskytuje půjčky za vysoké úroky a často také bohužel zneužívá nepříznivou situaci žadatele o půjčku.

Lichváře dokonce definuje i trestní zákoník. Podle něj je jím ten, „kdo zneužije něčí slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo rozrušení a přislíbí sobě nebo někomu jinému plnění, jehož hodnota je směrem k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru„. 

Lichva je tedy u nás protizákonná a trestná.

Dá se však říci, že existuje i „solidní“ lichvář, který opravdu půjčí? Na internetu lze najít mnoho inzerátů, v nichž soukromá osoba nabízí, že opravdu půjčí všem bez rozdílů. Taková osoba sama sebe samozřejmě nenazve lichvářem, který opravdu půjčí, nýbrž soukromým investorem.

Je potřeba se mít na pozoru. Samozřejmě existují spolehliví soukromí investoři, ovšem také existuje mnoho osob, které se za ně jenom vydávají, pohybují se na hraně zákona a nabízejí mnohdy právě lichvu.

Půjčka přes lichváře nemůže pro dlužníka nikdy skončit dobře. Žadatel sice obdrží půjčku od lichváře ještě dnes, ovšem stejně tak rychle a snadno může přijít o střechu nad hlavou.

Lze jenom doporučit, aby si každý nejdříve ověřil podmínky půjčky a také danou osobu poskytovatele půjčky. Některé půjčky se možná na první pohled zdají výhodné, ovšem při bližším zkoumání a počítání člověk zjistí, že jsou půjčkami přes lichváře.

Takové půjčky mohou být příčinou finančních potíží, pokud si žadatel nedá dostatečný pozor.

Soukromý investor, který opravdu půjčí

Půjčky od soukromých osob jsou dnes běžně nabízenými půjčkami. Využívají je lidé, kteří nutně potřebují peníze, avšak žádná banka ani nebankovní instituce jim z nějakého důvodů nepůjčí. 

Půjčky od spolehlivého soukromého investora jsou známé také pod označením peer to peer půjčky, zkratkou pak P2P půjčky, česky lze vyjádřit jako „rovný s rovným„. Rozhodně se tedy nejedná o půjčky přes lichváře.

Znamená to, že si mezi sebou půjčují sobě rovní uživatelé, tedy lidé půjčují lidem. Místo bankovního či nebankovního poskytovatele stojí soukromé osoby, které mají nadbytek financí, a na druhé straně stojí žadatelé o půjčku.

Také se lze setkat s označením P2B půjčky. V tomto případě se jedná o peer-to-business, kdy lidé (investoři), půjčují podnikatelským subjektům.

Spolehlivý soukromý investor

Soukromého investora, který opravdu půjčí, lze najít na speciálně vytvořených platformách, které zprostředkovávají půjčky mezi soukromými osobami. Jedná se tak o prověřené půjčky od soukromých osob.

Mezi nejznámější platformy P2P půjček patří anglická společnost Zopa (vůbec první společnost, která s tímto nápadem přišla), česká Zonky nebo Mintos.

Platforma funguje velmi jednoduše. Zájemce o půjčku od soukromého investora vyplní žádost s osobními údaji, požadavky na půjčku a často také osobním příběhem žadatele, na co chce půjčku použít.

Ovšem je třeba vědět, že platforma žadatele o půjčku prověří stejně, jako to dělá banka. Zajímá se o dluhy z minulosti a předchozí závazky.

Na základě jeho schopnosti splácet mu platforma přidělí žadateli rating. Čím lepší rating žadatel má, tím nižší úrok dostane. Poté se jeho žádost o půjčku objeví veřejně na platformě a ostatní do ní mohou investovat.

Některé platformy informace o bonitě klienta pouze zveřejní a investoři pak sami rozhodnou, za jaký úrok mu jsou ochotni půjčit. Žadatel pak jejich nabídku přijme nebo odmítne.

Výhodou P2P platforem je, že se na půjčku mohou složit klidně stovky lidí a také to, že celý proces jde vyřešit online během zhruba 10 minut

I když má tedy žadatel negativní zápis v registru dlužníků, může dostat půjčku od spolehlivého soukromého investora.