Bezúročná půjčka – recenze, zkušenosti, srovnání, vyplatí se?

Bezúročná půjčka je specifický produkt, za který klient ve výsledku nezaplatí nic navíc. Mohou si ji mezi sebou sjednat třeba dva přátelé, avšak lákají na ně i nebankovní společnosti. V každém případě by měla být opatřena smlouvou. Kde sehnat k smlouvě o bezúročné půjčce vzor? A vyplatí se vůbec?

Důvod, proč je bezúročná půjčka tak oblíbená, je zjevný – vyznačuje se nulovým úrokem. Ačkoliv by to tak mohlo působit, v praxi to nemusí nutně znamenat, že člověk vrátí jen to, co si původně půjčil. Úvěry totiž kromě úroků doprovázejí jiné poplatky.

Tím nejtypičtějším je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, která ani u půjčky bez úroku není vždy nulová. Do RPSN se počítápoplatek za sjednání úvěru. Ten klient zpravidla musí zaplatit jak u banky, tak u společností mimo bankovní sektor.

Typy bezúročných půjček

Existuje celá řada variant, kde a jak si bezúročnou půjčku sjednat. Vždy se vyznačujeme trochu jinými parametry, výhodami a nevýhodami. Každý si zkrátka může vybrat poskytovatele, který bude nejpřesněji odpovídat jeho možnostem a požadavkům.

Jaké typy bezúročných půjček existují?

 • bankovní půjčka bez úroků
 • nebankovní půjčka bez úroků
 • noční půjčka bez úroků
 • bezúročná půjčka společníkovi
 • bezúročná půjčka zaměstnanci

Typickým vzorem bezúročné půjčky je „přátelský“ úvěr mezi rodinnými příslušníky nebo známými. I ten by si však věřitel měl opatřit takzvanou smlouvou o bezúročné půjčce. Ta vyřeší případné problémy, které by mohly nastat.

Bezúročná půjčka se jeví jako velice lákavý produkt, kvůli možným poplatkům je však důležité si její sjednání pečlivě promyslet.

Tento hojně vyhledávaný produkt nabízejí i nebankovní společnosti. Na rozdíl od výše uvedeného příkladu však bývají omezeny výškou finančního obnosu a dobou splatnosti a mají sloužit pouze k přilákání nových klientů. Obvykle jsou inzerovány pod pojmem první půjčka zdarma.

Bezúročná bankovní půjčka se na trhu příliš neobjevuje, protože se bankám nevyplatí. Výjimkou je mBank bezúročná půjčka s názvem mPůjčka Plus. Kromě nulového úroku se vyznačuje řadou dalších výhod a poměrně benevolentními podmínkami.

Dále bezúročnou půjčkou poskytují zaměstnavatelé svým zaměstnancům jako jeden z benefitů. Dá se sjednat i mezi společníky. Oblíbená je také bezúročná půjčka pro podnikatele.

Mnoho lidí zajímá, dnes ještě existuje státní bezúročnou půjčku, která zažívala slávu v 70. letech. Stát tehdy zcela bez úroků půjčoval novomanželům až 30 000 Kčs. V současnosti už žádný takový úvěr nenabízí.

Bezúročnou půjčku nabízejí i zaměstnavatelé svým podřízeným jako jeden z benefitů.

Jedinou státní bezúročnou půjčkou, která dnes funguje, je na zateplování. Mohou o ni žádat bytové domy v Česku s výjimkou Prahy. Jedná se o součást programu Zateplování, který usiluje o energetickou modernizaci.

Bezúročná půjčka – vzor

Půjčení si peněz od známého či od příbuzného je oblíbeným typem bezúročné půjčky.

Avšak ať si jsou obě strany jakkoliv blízké a jakkoliv si důvěřují, neměly by zapomenout úvěr stvrdit smlouvou. To platí zejména v případě vypůjčení většího finančního obnosu. Smlouva se může hodit v případě jakýchkoliv komplikací (například kdyby dlužník zemřel).

Co by ve smlouvě o bezúročné půjčce nemělo chybět?

 • osobní údaje obou zúčastněných stran + informace o tom, kdo komu půjčuje
 • co je předmětem půjčky + specifikace množství, stavu apod.
 • jaká je sjednaná případná odměna za zapůjčení
 • kdy a jakým způsobem bude zápůjčka vrácena
 • co se stane, když zápůjčka vrácena nebude
 • datum, místo a podpisy

Vyhotovit takovou smlouvu, aby byla platná a obsahovala všechny náležitosti dle nového občanského zákoníku, samozřejmě není pro běžného smrtelníka nic jednoduchého. Sehnat k smlouvě o bezúročné půjčce vzor je naštěstí snadné. Na internetu se jich nachází celá řada.

Sehnat si k smlouvě o bezúročné půjčce vzor zabere pár sekund – na internetu jsou jich ke stažení stovky.

Vzory smlouvy o bezúročné půjčce jsou zpravidla k dostání ve formátu Word nebo PDF. Vzory ke stažení bývají kompletně předepsané, věřitel pouze doplní do příslušných polí konkrétní údaje jako nacionále, výši půjčky, úroku, dobu splatnosti a další. Nakonec ji on i dlužník podepíšou.

mBank bezúročná půjčka

Kdo by se cítil lépe u nějakého oficiálního poskytovatelé úvěrů, ta nejlepší půjčka pro něj je zmiňovaná mBank bezúročná půjčka. Zájemci si ji mohou sjednat rychle a jednoduše online přes webovou stránku banky. Najdou ji tam pod názvem mPůjčka Plus.

Parametry mBank bezúročné půjčky:

 • úroková sazba: 0 %
 • výše úvěru: 10 000 – 40 000 Kč
 • doba splatnosti: 1 nebo 2 roky
 • jednorázový poplatek: 2 % z vypůjčené částky
 • maximální RPSN: 3,81 %

mPůjčka Plus je ideální volbou pro každého, komu stačí malá půjčka do 40 tisíc Kč a nechce přeplácet. Disponuje totiž tou vůbec nejnižší RPSN na bankovním trhu a je možné ji splatit předčasně bez jakýchkoliv sankcí. Nulový úrok se vztahuje k první půjčce, za případný další úvěr už si je potřeba připlatit.

Předností mBank půjčky jsou i poměrně benevolentní podmínky. Dosáhne na ni každý zájemce starší 18 let s trvalým či přechodným bydlištěm na území ČR, který nedluží mBank ani žádné jiné bance.

Většina bankovních společností bezúročnou půjčku nenabízí, neboť se jim to nevyplatí.

Dále žadatel musí prokázat pravidelný příjem, který může být i z podnikání či důchodu. Zároveň se tedy jedná o bezúročnou půjčku pro podnikatele a o půjčku pro důchodce. Naopak půjčku pro studenty je třeba hledat někde jinde.

Bezúročná nebankovní půjčka

Dalším místem, kde se dá bezúročná půjčka získat, je u nebankovního poskytovatele. Jejich produkty fungují podobně jako bezúročné bankovní půjčky. Klient tedy získá první půjčka zdarma, a jakmile si u dané společnosti půjčí znovu, bude muset úroky platit.

Oblíbenou nebankovní půjčkou je např. Zaplo půjčka. Pro nové klienty nabízí až 16 000 Kč na 30 dní zcela zdarma, tzn. bez úroků a poplatků.

Jaké mají nebankovní půjčky výhody?

Úvěr nebankovního poskytovatele, který nenahlíží do registru dlužníků ani nevyžaduje doložení příjmu, funguje i jako půjčka pro dlužníky a půjčka pro nezaměstnané.

A proto je potřeba být při podpisu smlouvy s těmito společnostmi obzvlášť obezřetný. Aby se jim takový rizikový produkt vyplatil, s oblibou například účtují skryté poplatky. Zdánlivě levná půjčka se tak může velice nepříjemně prodražit.

Většina bankovních i nebankovních úvěru se dnes již dá jednoduše a rychle vyřídit přes internet.

Rozhodně to neznamená, že jsou nebankovní půjčky obecně nevýhodné a nebezpečné. Před sjednáním je však důležité se pečlivě informovat, promyslet si, zda daný úvěr zvládnu splácet, a zvolit vhodnou společnost.

Poskytovatelé bezúročných nebankovních půjček

Jak tedy zjistit, u koho si bezúročnou půjčku bezpečně sjednat? Hodně napoví internetové recenze jednotlivých společností. Pomůže také zeptat se známých, zda nemají nějakou užitečnou zkušenost.

Na českém trhu působí hned několik ověřených poskytovatelů nebankovních úvěrů, s nimiž jsou klienti pravidelně spokojení. Kteří to jsou?

Výše půjčkaÚrokRPSNSplatnost
Zaplo půjčka1 000 – 30 000 Kčod 0 %od 0 %1 měsíc
Malá Hyper půjčka 500 – 20 000 Kč od 0 % od 0 % 1 měsíc
Provident půjčka 6 000 – 170 000 Kč od 0 % od 0 % 4 –⁠ 48 měsíců
Kamali 1 000 – 20 000 Kč od 0 % od 0 % 96 měsíců
CreditOn půjčka 500 – 20 000 Kč od 0 % od 0 % 1 měsíc
CreditStar půjčka 1 000 – 19 000 Kč od 0 % od 0 % 3 měsíce

Z tabulky je zřejmé, že se většinou jedná o krátkodobou půjčku, která je poskytována jen na několik týdnů. Proto ji klienti využívají jako půjčku před výplatou k uhrazení nečekaných finanční výdajů. Zaplatí díky ní vše potřebné a hned po výplatě částku vrátí.

Zároveň jde ve většině případů o rychlou půjčku, jejíž vyřízení nezabere víc než pár dní. Nejrychlejší půjčka bývá vyplacena na ruku, výjimkou není ani nebankovní půjčka ihned na účet. Na druhou stranu nebankovní společnosti zpravidla poskytují k vypůjčení pouze nižší finanční obnosy.

Kdo se pravidelně dostává do situace, kdy nevyjde s výplatou a musí si někde půjčit, měl by popřemýšlet nad vhodnějším produktem, například nad kontokorentním úvěrem. Pro klienty, kteří chtějí první bezúročnou půjčkou vyřešit jiný dluh, je tu možnost refinancování či konsolidace půjček.