Konsolidace půjček

Půjčky přerůstají přes hlavu a dlužník nemá žádnou možnost, utéct z dluhové pasti – nebo se mu to alespoň zdá. Je pravý čas přemýšlet o tom, jak by asi vypadala takzvaná konsolidace půjček. Pro mnohé je to poslední záchranné laso před hrozící exekucí.

Co je konsolidace půjček a jak může pomoci z bezvýchodné situace popisuje tento článek.

Účelem je snížení měsíčních splátek

Co je konsolidace? Konsolidace půjček si vždy dává za cíl snížit objem měsíčních splátek na únosnou míru. Pokud dlužník splácí půjčku u dvou a více subjektů, sloučí všechny úvěry pod jednu střechu a ušetříte nejen na bankovních poplatcích. Banky nabízejí možnost sloučit takto poměrně hodně velký objem půjček, často až do výše jednoho milionu korun. I astronomické dluhy lze tedy řešit.

Delší doba splácení u konsolidace úvěrů pomůže uniknout z nejhoršího. Je samozřejmě velký rozdíl, zda dlužník splácí třeba jedenáct tisíc měsíčně nebo jen sedm tisíc, i když to pak potrvá pochopitelně o pár měsíců či let déle. V neposlední řadě musí dlužník splnit podmínky pro získání, které jsou někdy docela náročné.

Dlužníci, kteří mají více úvěrů, mohou úspěšně žádat o konsolidaci půjček bez registru a zástavy. V takovém případě není třeba ručit žádnou nemovitostí.

Trvalý příjem je prostě nutný

Pokud chce dlužník požádat o konsolidaci půjček, musíte mít především z čeho tohle všechno splácet. Jinými slovy – mít nějaký trvalý příjem v určité výši, jinak nebude odsouhlaseno bankou či nebankovní společností vůbec nic. Tahle podmínka však neplatí úplně u všech bank, například Raiffensenbank nic podobného nevyžaduje).

Na stranu druhou, od celé smlouvy lze až do šedesáti dnů odstoupit, pokud Vám nebude zcela vyhovovat. Vše si lze rozmyslet i dodatečně, což je veliká výhoda. Dlužník ta nejedná vůbec pod tlakem.

Měnit výši splátek podle aktuální potřeby by neměl být problém, je to věc dohody. Splátkový kalendář se patřičně natáhne, protože je zkrátka třeba splatit určitou jistinu. Pokud dlužník dluží opravdu velkou sumu – zpravidla půl milionu korun a více, je třeba i spolužadatele, kterým nejčastěji bývá partner či partnerka.

Výhodou je i možnost další půjčky

Není sice důvod přímo vytloukat klín klínem, ale na provozní výdaje spojené s bydlením jsou peníze prostě potřeba. A pokud tedy člověk potřebuje získat nějaké peníze, banka rozhodně bude svolná za jistých podmínek i s menší půjčkou. A to navíc i bezúčelovou, takže vlastně úplně na cokoliv. Nemusí jít v zásadě jen o otázku bydlení.

Nízké úrokové sazby jsou u konsolidace sázka na jistotu. V první řadě je dobré nechat udělat insolvenční návrh, který je obvykle zcela nezávazný a hotový během relativně krátké doby, klidně i dvou pracovních dnů.