Americká hypotéka

Možnost půjčit si zajímavé peníze na zajímavý úrok. Bydlení lze vyřešit nejen klasickou hypotékou, ale i takovou, která má přízvisko americká. Není nutné využít ji pro pořízení nového bydlení nebo rekonstrukci bytu, není striktně vázána právě k tomuto účelu a je možné si za ni koupit třeba ojetý vůz.

Fantazii se zde meze nekladou. V čem takzvaná americká hypotéka vlastně spočívá?

Nižší úrok v porovnání s jinými půjčkami

Spotřebitelské půjčky nabízejí sice hodně, ale nemají zrovna nízké úroky. U americké hypotéky je to jiné, protože klient zaplatí mnohem méně. I když je úrok klasické hypotéky na rekordních minimech, jde o půjčku, jíž je nutné využít pro vlastní bydlení.

Tady si však lze pořídit cokoliv a úrok nepřesáhne obvykle hranici deseti procent. Zavedené tuzemské banky nabízejí americkou hypotéku s úrokovou sazbou od pěti procent výše. Půjčit si lze klidně 100 000 Kč, ale také celý milion a splácet až dvacet let.

Samozřejmostí je i možnost předčasného splacení v podstatě kdykoliv a bez zbytečných poplatků či dokonce sankčních pokut. Pokud má klient zájem, tuzemské banky a vůbec společnosti poskytující úvěry mají na svých webových prezentacích k dispozici kalkulačky. Na nich lze snadno spočítat, jak by to celé mohlo vypadat v konkrétním případě.

Ručení rovná se nemovitost

Ručit za americkou hypotéku musí žadatel, stejně jako je tomu u standardních úvěrů tohoto druhu, vlastní nemovitostí. Jestli je to dům, byt či chata, je celkem lhostejné. Peníze však žadatel dostane jen do určité výše zástavní hodnoty nemovitosti. Nejčastěji je to 50 až 80 procent, zřídka pak lze čekat i stoprocentní vyplacení.

Americká hypotéka je hitem posledních několika let, ale rozhodně jde v dnešních dnech už o hojně rozšířený produkt. Svoboda v tom, že je bezúčelová, prostě převýší úplně všechno. Žadatel potřebuje také méně podkladů, než u klasické hypotéky.

Odpadá třeba nutnost doložit výpis z katastru nemovitostí a tak podobně. Stačí jen doklad o příjmech, který ale vyžaduje každá banka u větších půjček a žadatel se mu nevyhne vůbec nikde. Jde tak o jednodušší možnost, jak dostat hypotéku.

Fixace úrokové sazby není problémem

Dá se dohodnout i fixace úrokové sazby, a to ve většině případů na jeden až pět roků. Samozřejmostí je pak i možnost mimořádné splátky, kterou si žadatel finančně ulevíte do budoucna, pokud to bude potřeba.

V neposlední řadě, u tuzemských bank, jako je například Česká spořitelna, nemusí mít žadatel v provozu běžný bankovní účet. Lze se dohodnout i jinak. Je to však věc natolik praktická, že bude lepší mít osobní účet právě u té instituce, kde žadatel sjednává půjčku.

Ke konci fixace lze zdarma provést mimořádnou splátku hypotéky, což umožní snížit splátky nebo zkrátit dobu splatnosti.