Bezpečná půjčka – jak a od koho získat
Půjčit si potřebuje čas od času asi úplně každý, jak vlastně nenaletět a zajistit, aby vše bylo v maximálním pořádku? Obezřetnost je určitě na prvním místě, protože na trhu nejsou jen férové nabídky. Nicméně s trochou smůly lze narazit i na nenasytné draky, kteří nejednají transparentně.
Tento článek poradí, jak vlastně poznat bezpečnou půjčku. Není to vůbec těžké. Jak a od koho si tedy bezpečně půjčit?
Pozor na spoustu poplatků
Dobré je ověřit si předem, jestli se k poskytnutí půjčky vážou nějaké další poplatky kromě výše úvěru. Poplatek za sjednání půjčky, vedení úvěrového účtu či sankce za případné předčasné splacení mohou udělat hodně velkou škodu. Pokud si žadatel hodlá půjčit větší částku, kterou budete splácet několik let či desetiletí, poplatky mohou růst až do výše několika desítek tisíc korun.
Proto je dobré upřednostnit nebankovní společnosti, které žádné poplatky nechtějí. Na trhu je podobných nabídek stále dost.
Je nezbytné dobře prostudovat také případné sankce za nesplácení. Některé společnosti vyžadují za prodloužení lhůty splatnosti o pár dnů třeba jen několik procent z výsledné sumy navíc. Jinde už pomalu avšak jistě klepe na dveře návštěva z exekutorského úřadu.
Poskytovatelů úvěrů jsou v Čechách přímo tisíce. Samozřejmě je jasné, že v takovém objemu se najde nejeden podvodník.
Prověřené firmy jsou sázkou na jistotu
Pokud si člověk chce sjednat půjčku, rozhodně by tak neměl činit u někoho, o kom vlastně vůbec nic neví. Naopak firma, která poskytuje úvěry už pěkných pár let, má za sebou nějakou historii a třeba s ní mají i dobrou zkušenost známí, je sázka na jistotu.
Dobré je dát pozor na přemrštěné úroky a hlavně podepisování směnky. Ta je totiž doslova a do písmene cestou do pekel, protože se tím žadatel upíše například k tomu, že dlužná částka vlastně může být vyžadována kdykoliv si věřitel usmyslí. Směnky takzvaně na ukázanou je nejlepší rovnou zavrhnout!
Hodně řekne i internetová prezentace. Transparentní firma ji bude mít propracovanou, a protože se nebojí postihů ze strany obchodní inspekce, rozhodně si do ní může dovolit vložit nemalé peníze. Weby samozřejmě něco stojí, takže lacině působící design by měl případné klienty odradit už na první pohled.
Pozor je dobré dát také na nezvykle obsáhlé papírování nebo přípisky drobných písmem na konci stránek. To je normální možná v některých bankách, avšak nebankovní společnosti se starají o to, aby jejich podmínky byly co nejsrozumitelnější.
Kdo poskytuje bezpečnou půjčku
Bezpečnou půjčku, která splňuje všechny požadavky a definice „bezpečná“, můžou v České republice poskytovat pouze licencované subjekty. To znamená, že musí mít od České národní banky (ČNB) platné povolení k poskytování spotřebitelských úvěrů.
Mezi tyto subjekty patří:
- Banky: Jsou to nejběžnější poskytovatelé půjček a nabízí širokou škálu produktů s různými úrokovými sazbami a podmínkami. Bankovní půjčky bývají obvykle dražší než nebankovní, avšak jsou také spolehlivější a s nižším rizikem.
- Nebankovní společnosti: Nabízí alternativu k bankovním půjčkám. Mohou mít flexibilnější podmínky a schválení i pro klienty s horší bonitou, avšak úrokové sazby bývají u nebankovních půjček výrazně vyšší.
- Zaměstnavatelé: Někteří zaměstnavatelé poskytují svým zaměstnancům bezúročné nebo nízkoúročené půjčky. Jedná se o specifický typ úvěru s nízkým rizikem pro obě strany.
- Stát: V určitých případech je možné získat půjčku od státu, například na bydlení nebo na podporu podnikání. Tyto půjčky mívají obvykle nízké úrokové sazby a specifické podmínky.
Před sjednáním jakékoli půjčky je důležité pečlivě porovnat nabídky různých poskytovatelů a vybrat si tu s nejvhodnějšími podmínkami. Je také důležité si důkladně přečíst smluvní podmínky a ujistit se, že rozumíte všem poplatkům a úrokům.
Bezpečná půjčka – konkrétní poskytovatelé
V České republice existuje mnoho licencovaných subjektů, které můžou poskytovat bezpečné půjčky. Mezi nejznámější a nejserióznější poskytovatele patří:
Banky:
- Česká spořitelna: Nabízí širokou škálu produktů, včetně hypoték, spotřebitelských úvěrů a úvěrů na auto. Nabízí také online sjednání a možnost předčasného splacení.
- Komerční banka: Další velká banka s širokou nabídkou úvěrových produktů. Nabízí nízké úrokové sazby a možnost online sjednání.
- ČSOB: Poskytuje hypotéky, spotřebitelské úvěry, úvěry na auto a další produkty. Půjčka od ČSOB nabízí také možnost online sjednání a mobilní bankovnictví.
- UniCredit Bank: Nabízí širokou škálu úvěrových produktů s nízkými úrokovými sazbami. Nabízí také online sjednání a možnost předčasného splacení.
- Moneta Money Bank: Poskytuje hypotéky, spotřebitelské úvěry, úvěry na auto a další produkty. Nabízí také online sjednání a mobilní bankovnictví.
Nebankovní společnosti:
- Zonky: P2P platforma, která umožňuje lidem půjčovat si od jiných lidí. Nabízí nízké úrokové sazby a možnost předčasného splacení.
- Air Bank: Poskytuje spotřebitelské úvěry a úvěry na auto. Nabízí nízké úrokové sazby a možnost online sjednání.
- Cetelem: Nabízí spotřebitelské úvěry a úvěry na auto. Nabízí rychlé a snadné sjednání a možnost předčasného splacení.
- Provident: Poskytuje malé krátkodobé půjčky. Nabízí rychlé vyřízení a možnost splácení v hotovosti.
- Home Credit: Nabízí spotřebitelské úvěry, úvěry na auto a kreditní karty. Nabízí rychlé vyřízení a možnost splácení v hotovosti.
Je dobré vyhledat si seznam licencovaných poskytovatelů půjček na webu ČNB. Výhodné je také porovnat si nabídky různých poskytovatelů pomocí online srovnávačů.