Bezpečná půjčka

Půjčit si potřebuje čas od času asi úplně každý, ale jak vlastně nenaletět a zajistit, aby vše bylo v maximálním pořádku? Obezřetnost je určitě na prvním místě, protože na trhu nejsou jen férové nabídky, ale s trochou smůly lze narazit i na nenasytné draky, kteří nejednají transparentně.

Tento článek poradí, jak vlastně poznat bezpečnou půjčku. Není to vůbec těžké.

Pozor na spoustu poplatků

Dobré je ověřit si předem, jestli se k poskytnutí půjčky vážou nějaké další poplatky kromě výše úvěru. Poplatek za sjednání půjčky, vedení úvěrového účtu či sankce za případné předčasné splacení mohou udělat hodně velkou škodu. Pokud si žadatel hodlá půjčit větší částku, kterou budete splácet několik let či desetiletí, poplatky mohou růst až do výše několika desítek tisíc korun.

Proto je dobré upřednostnit nebankovní společnosti, které žádné poplatky nechtějí. Na trhu je podobných nabídek stále dost.

Je nezbytné dobře prostudovat také případné sankce za nesplácení. Některé společnosti vyžadují za prodloužení lhůty splatnosti o pár dnů třeba jen několik procent z výsledné sumy navíc. Jinde už pomalu ale jistě klepe na dveře návštěva z exekutorského úřadu.

Poskytovatelů úvěrů jsou v Čechách přímo tisíce. Samozřejmě je jasné, že v takovém objemu se najde nejeden podvodník.

Prověřené firmy jsou sázkou na jistotu

Pokud si člověk chce sjednat půjčku, rozhodně by tak neměl činit u někoho, o kom vlastně vůbec nic neví. Naopak firma, která poskytuje úvěry už pěkných pár let, má za sebou nějakou historii a třeba s ní mají i dobrou zkušenost známí, je sázka na jistotu.

Dobré je dát pozor na přemrštěné úroky a hlavně podepisování směnky. Ta je totiž doslova a do písmene cestou do pekel, protože se tím žadatel upiše například k tomu, že dlužná částka vlastně může být vyžadována kdykoliv si věřitel usmyslí. Směnky takzvaně na ukázanou je nejlepší rovnou zavrhnout!

Hodně řekne i internetová prezentace. Transparentní firma ji bude mít propracovanou, a protože se nebojí postihů ze strany obchodní inspekce, rozhodně si do ní může dovolit vložit nemalé peníze. Weby samozřejmě něco stojí, takže lacině působící design by měl případné klienty odradit už na první pohled.

Pozor je dobré dát také na nezvykle obsáhlé papírování nebo přípisky drobných písmem na konci stránek. To je normální možná v některých bankách, ale nebankovní společnosti se starají o to, aby jejich podmínky byly co nejsrozumitelnější.