Refinancování půjčky – diskuze, kalkulačka

Refinancování půjčky je splacení starých úvěrů prostřednictvím nového úvěru. Prakticky se jedná o přesun úvěru či půjčky ke konkurenci za nových podmínek. Jaké podmínky musí žadatel o refinancování půjčky splňovat? A jak funguje refinancování hypotéky?

Refinancování půjčky provádí klient zpravidla kvůli výhodnější nabídce nového poskytovatele půjčky, který s nižším úrokem, nebo nižší výškou splátky nabídne zájemci stejný objem finančních prostředků na stejný účel.

Jednoduše řečeno refinancování úvěru znamená splacení dluhu jiným úvěrem. Vybraný poskytovatel stávající půjčku splatí a klientovi poskytne úvěr s výhodnějšími splátkovými podmínkami.

Refinancování půjčky nebo-li převzetí půjčky nabízejí jak bankovní, tak nebankovní společnosti, přičemž parametry refinancování se mohou výrazně lišit a vždy je třeba dobře pročíst podmínky jednotlivých poskytovatelů.

Pro laika může být někdy složité se v množství nabídek vyznat. S výběrem nejlepšího refinancování půjčky pomůže srovnání jednotlivých nabídek. Na webech většiny poskytovatelů jsou k dispozici nezávazné kalkulačky refinancování půjček.

Pokud se mluví o refinancování půjčky, je třeba zmínit i konsolidaci. Ta slouží ke sloučení více půjček do jedné. Hlavním cílem konsolidace půjček je minimalizace úroků a poplatků a zjednodušení splácení půjček. 

Refinancování půjčky – kalkulačka

Zájemci o převedení půjčky mohou využít online kalkulačky refinancování půjček. Kalkulačka refinancování půjček rychle spočítá, jestli klient ušetří, když si půjčku převede k jinému poskytovateli. 

Kalkulačky refinancování půjčky jsou k nalezení na nezávislých webových stránkách zabývajících se finančními produkty i na webech příslušného poskytovatele půjčky.

Ve výsledcích je třeba sledovat výši měsíční splátky. Je totiž možné, že nově nabízená půjčka vyjde celkově laciněji, avšak měsíční splátka bude nad možnosti klienta.

Někomu naopak může vyhovovat mírně dražší půjčka, ovšem s nižší měsíční splátkou, která míň zatíží rozpočet žadatele.

S tím vším si kalkulačka refinancování půjčky poradí a žadatel bude mít možnost zvolit pro něj nejvhodnější variantu refinancování půjčky.

Čas strávený nad podmínkami refinancováním půjčky výrazně zkrátí online kalkulačka refinancování půjčky.

Co je třeba k refinancování půjčky?

Při žádosti o refinancování půjčky bude poskytovatel nové půjčky vyžadovat několik dokumentů:

  • kopii podkladů ke stávající půjčce
  • občanský průkaz
  • druhý doklad totožnosti (řidičský průkaz nebo cestovní pas)
  • vlastní bankovní účet
  • doložení příjmů

Ke schválení žádosti o refinancování půjčky je potřeba, aby měl žadatel dobrou bonitu, tedy schopnost půjčku splácet. Z toho důvodu je nutné doložit pravidelné příjmy a nemít záznam v registru dlužníků.

Je-li žadatel o refinancování v exekuci nebo má špatnou platební morálku, pak má zpravidla jen velmi malou šanci na úspěch.  

Refinancování úvěru

Refinancování půjčky není nic složitého. Lze však refinancovat i úvěr? A jaký je rozdíl mezi refinancováním půjčky a refinancováním úvěru?

Někteří lidé považují pojmy půjčka a úvěr za totéž, jiní se domnívají, že úvěry poskytují banky a půjčky nebankovní společnosti. Ani jedna domněnka není správná.

Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem spočívá v právní úpravě. Půjčky upravuje občanský zákoník (od roku 2014 je pojem „půjčka“ nahrazen pojmem „zápůjčka“), zatímco úvěry řeší zákon o spotřebitelském úvěru.

Předmětem úvěru mohou být pouze peníze, zatímco předmětem půjčky může být jakýkoliv movitý majetek.

Úvěry poskytují výhradně subjekty s podnikatelským oprávněním a licencí ČNB pro poskytování úvěrů, půjčku může poskytnout kdokoliv.

Pokud si tedy člověk půjčuje peníze, pak není žádný rozdíl mezi půjčkou a úvěrem. Tím pádem ani není rozdíl mezi refinancováním půjčky a refinancováním úvěru.

Refinancování úvěru u Air Bank

Air Bank jako první banka v Česku od podzimu loňského roku umožňuje refinancovat nebo sloučit více různých úvěrů i v mobilní aplikaci. Klienti si tím mohou snížit splátky i o více než 1400 korun.

Airbank také nabízí refinancování u převedených půjček možnost si každý rok splátky o dva měsíce posunout, převést a spojit více půjček do jedné a ušetřit na úrocích nebo zdarma provést mimořádnou splátku půjčky.

Kromě půjček umožňuje Air Bank klientům převést i kontokorenty, kreditní karty, nákupy na splátky nebo mikropůjčky s měsíční splátkou, a to jak od bankovních, tak i nebankovních společností.

Převést do Air Bank lze úvěry od 10 tisíc až do 900 tisíc korun s délkou splatnosti až na 10 let

Orientační výpočet úrokové sazby, RPSN a výše měsíčních splátek lze získat díky kalkulačce refinancování půjček na webových stránkách Air Bank.

Refinancování hypotéky

Možnost převést dluh k jiné bance či nebankovní společnosti se netýká pouze půjček. Refinancovat lze například také hypotékuúvěr na bydlení, dluh z kontokorentu nebo dluh z kreditní karty.

Co přesně refinancování hypotéky znamená? Kdy je vhodná doba pro takový krok a jak funguje refinancování hypotéky?

Refinancováním se hypotéka předčasně splatí prostřednictvím nového hypotečního úvěru. Ten žadatel zpravidla získá za výrazně výhodnějších podmínek. Princip refinancování hypotéky je tedy stejný jako refinancování jakéhokoliv jiného úvěru.

Ideální dobou pro refinancování hypotéky je doba zhruba 3 měsíce před koncem fixace stávající hypotéky. Fixace je garantované smluvní období, u kterého se po dobu jeho trvání nemění úroková sazba ani výška splátky úvěru.

Klient sice může hypotéku refinancovat již v době fixace, ovšem velmi často zaplatí vysoké poplatky za předčasné splacení úvěru.

Mezi bankami nabízejícími refinancování hypotéky panuje konkurenční boj o klienty. Díky tomu má klient šanci získat výhodnější úrokové sazby a ušetřit na měsíčních splátkách.

Refinancování hypotéky má však i další výhody. Jednak je možné hypotéku navýšit a získat tak další peníze, také lze prodloužit dobu splácení a snížit si výši měsíční splátky

Od stávající banky není potřeba žádný souhlas s refinancováním. Před koncem doby fixace stačí bance oznámit, že chce klient hypotéku refinancovat.

Mezi banky nabízející refinancování patří RaiffeisenbankUniCreditEqua bank či KB. Každá banka má vlastní podmínky refinancování hypotéky.

Například při refinancování hypotéky KB banka slibuje nižší úrok, snížení měsíční splátky a úpravu dobu splácení podle potřeb a možností klienta.

Díky KB refinancování hypotéky je možné refinancovat úvěr jak z jiné banky, tak i od nebankovních společností.

Refinancování hypotéky – kalkulačka

Kalkulačka refinancování hypotéky funguje na stejném principu jako kalkulačka refinancování půjčky. Do kalkulačky se zadávají základní údaje jako je výši úvěru, resp. částky, kterou zbývá doplatit, dobu splácení a dobu fixace.

Kalkulačka refinancování hypotéky poté spočítá, která z bank nabídne nejvýhodnější refinancování. U každého refinancování je také přehled slev, které mohou úrok ještě více snížit.

Jak funguje refinancování půjčky – diskuze

Poskytovatelé úvěrů se předhánějí i v nabídkách, jak u nich refinancovat starý úvěr do nového. Je to opravdu tak výhodné? Na téma refinancování půjčky lze na internetu najít mnohé diskuze a hodnocení.

Podle zkušeností konkrétních klientů a podle diskuze refinancování půjčky může převedení půjčky znamenat úsporu desítek tisíc korun u každé jednotlivé půjčky. Obecně si klienti nejvíce chválí právě to, že díky refinancování splácí mnohem nižší částku než předtím.

V diskuzích o refinancování půjčky se lze také dočíst, že poskytovatelé často lákají na nízké úrokové sazby. To ovšem mnohdy bývá jen obchodní trik a klient ve skutečnosti zaplatí o dost více na ostatních administrativních poplatcích či sankcích, které úrok nezahrnuje. 

Zkušenosti klientů z diskuze refinancování půjčky dále ukazují, že obvykle jsou společnosti nabízející refinancování ochotny převzít dluh u bankovní i nebankovní instituce.

Každý poskytovatel nabízí jiné podmínky refinancování půjčky, proto je vždy dobré se s těmito podmínkami nejprve dobře seznámit a příp. využít i kalkulačku refinancování půjčky, která výběr dost usnadní.

Pokud si někdo přesto sám na refinancování půjčky netroufá, nejlepší cestou je kontaktovat finančního poradce.