Půjčka na rekonstrukci – kdo ji nabízí, podmínky

Úpravy domácnosti mohou být jednoduššího či naopak rozsáhlejší charakteru. Inovace vybavení, výměna oprýskaných skříní, rozleželého gauče nebo větší postel patří mezi ty menší výdajové položky. Jak se však finančně vypořádat s náklady na rekonstrukci bytového jádra nebo výměnu elektrického vedení? Ve hře je půjčka na rekonstrukci.

Financování modernizace bydlení je vždy otázkou detailního a promyšleného rozpočtu. V potaz nelze brát jen samotný materiál nebo hotové výrobky, nýbrž také práci řemeslníků, dovoz všeho potřebného, stěhování nebo finální úklid a také platba bytovému designérovi.

Financovat nové bydlení lze několika způsoby:

Hypotéka je vhodná pro rozsáhlé rekonstrukce, které si vyžádají statisícové, ne-li milionové částky. Variantou však může být úvěr ze stavebního spoření, při němž na rozdíl od hypotečního úvěru není nutné zastavovat nemovitost. Podmínkou však je vlastnictví stavebního spoření a úspory ve výši zhruba poloviny konečné úvěrové částky.

Zajímavou možnost financování rekonstrukce či jiných potřeb spojených s bydlením nabízí tzv. hypoúvěr. Jedná se o produkt stavebních spořitelen, který má podobné parametry jako hypotéka. Srovnání hypotéka vs. hypoúvěr je velmi vyrovnané a nelze jednoznačně říci, co je lepší. Záleží na situaci konkrétního člověka i aktuální situaci na hypotečním trhu.

Kdo nedosáhne na úvěr ze stavebního spoření, nalezne řešení v překlenovacím úvěru, který je jakýmsi přemostěním ke klasickému úvěru ze stavebního spoření. Spotřebitelský úvěr naopak není podmíněn ani zástavou nemovitosti, ani potřebou stavebního spoření. Lze jej navíc čerpat bezúčelově, avšak s vidinou nevýhodnější úrokové sazby.

Jaká je současná nabídka půjček na rekonstrukci?

Půjčku na rekonstrukci nabízí mnoho tuzemských bank. Mezi největší hráče se řadí Raiffeisen Bank, Komerční banka, Česká spořitelna (Buřinka), MONETA Money Bank, ČSOB, Modrá pyramida a nebankovní instituce Cofidis.

Raiffeisen – REKOpůjčka na rekonstrukci

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí svůj produkt REKOpůjčka. Lze ji získat bez jakýchkoliv naspořených peněz a do výše až jednoho milionu zcela bez zajištění. Za samozřejmé spořitelna považuje možnost snížení či zvýšení měsíčních splátek během trvání úvěru.

Parametry REKOpůjčky:

 • výše půjčky 50 000 až 1 000 000 Kč
 • úrok od 4,94 %
 • RPSN od 5,45 %
 • splatnost 1 rok až 20 let

Klient má u REKOpůjčky možnost zvolit si délku fixace úrokové sazby na tři nebo pět let. Využití půjčených peněz lze doložit fotkami PŘED a PO rekonstrukci a položkovým rozpočtem rekonstrukce.

Půjčené prostředky je možné využít na renovaci kuchyně, koupelny, obytných místností, nová okna, dveře, fasády, střechy, garáž nebo okolí domu.

Komerční banka – profi hypotéka na rekonstrukci

Rekonstrukce se nemusí týkat pouze bytu či domu. Zmodernizovat je čas od času potřeba také firemní provozovna, prodejna potravin na menším městě, výrobní závod, výdejna e-shopu nebo kavárna. Proto Komerční banka přichází s profi hypotékou na rekonstrukci.

 • Výše půjčky: až 5 000 000 Kč
 • Splatnost: až 10 let

Je účelová a hodí se na novou výstavbu i na rekonstrukci. Určena je pro podnikatele a malé a střední firmy. Hypotéku lze čerpat jednorázově najednou nebo postupně na základě předložených dokladů přímo na účet dodavatelů. Úvěr na rekonstrukci je poskytován s pevnou úrokovou sazbou s fixací na 1 až 10 let.

Komerční banka – půjčka na rekonstrukci

Komerční banka nezapomíná ani na běžné občany a je připravena uvolnit úvěr na rekonstrukci také pro jednotlivce. Klient si sám volí výši půjčky, dobu trvání úvěru a konkrétní den splátek. Může se tak vyhnout potížím se splácením v případě, že mu včas nedorazí na účet výplata.

Předčasné splacení půjčky na rekonstrukci je bezplatné a lze jej učinit kdykoliv. Současně banka umožňuje odklad splátek až na 6 měsíců. U Komerční banky si lze půjčit několik desítek tisíc, ale i pár set tisíc či milionů.

KB tento typ půjčky nazývá hypotékou se zálohovým čerpáním. Peníze klient získává na základě svého plánovaného rozpočtu. Zároveň nemusí bance dokládat každou fakturu zvlášť, poněvadž účel prokazuje až po dokončení konkrétních prací.

Jak čerpat hypotéku na rekonstrukci u Komerční banky? Banka bude postupně posílat finanční prostředky na základě vzájemné dohody a potřeb klienta. Můžou to být průběžné menší obnosy nebo nejprve větší část a následně nižší částky.

Neobvyklá není ani kombinace využití prostředků. Zájemce může požádat o 1 milion na nákup bytu či domu a dalších 500 000 Kč se zálohovým čerpáním na rekonstrukci. Nejdříve ze všeho je však nutné si připravit rozpočet.

Následně se klient setká s odhadcem banky, společně rozpočet projdou a v ideálním případě jej schválí. Po kolaudaci stavby odhadce ověří, zda byly finance využity v souladu s rozpočtem.

Úvěr od Buřinky na rekonstrukci

Úvěr od České spořitelny je možné uzavřít až na 25 let a půjčit si na rekonstrukci lze 40 000 až 2,5 milionu Kč. Bez zástavy, zajištění i bez naspořených prostředků. Využít půjčku na rekonstrukci od Buřinky lze nejen na modernizaci bydlení, avšak také na pořízení nového nábytků či spotřebičů.

Banka požaduje fotografie před a po rekonstrukci jako doložení sjednaného účelu, a to do jednoho roku po dokončení rekonstrukce. Zpětně navíc proplatí už zaplacené doklady (faktury/účtenky), které nejsou starší víc jak 1 rok.

Zaplacené úroky si navíc lze odečíst z daní. Roční úroková sazba od 5,29 % a RPSN od 5,46 %. Pro přesnější data je k dispozici kalkulačka rekonstrukce bytu na webových stránkách České spořitelny.

MONETA Money Bank – úvěr na rekonstrukci

MONETA Money Bank se řadí mezi banky, které poskytují půjčku na rekonstrukci domu i bytu. Víceméně nezáleží, zda klient plánuje velkou přestavbu včetně nových rozvodů elektřiny, topení a vody nebo má jen zájem vyměnit svůj nábytek za nový. Například nová sedací souprava nebo kuchyňská linka.

Nejdříve ze všeho je nutné si stanovit plán a jeho rozpočet. Nezapomenout přitom na materiál, nový nábytek a spotřebiče, dopravu a montáž, na práci řemeslníků nebo platbu DPH. Finanční odměna bytovému architektovi by měla být součástí takového rozpočtu.

Nejvýhodnější co se úrokové sazby týče, je úvěr ze stavebního spoření u MONETY. Je určen výslovně pro financování stavby nebo rekonstrukci bydlení. Avšak nedosáhnout na něj všichni zájemci. Většinou je nutné mít naspořeno minimálně 30 až 50 % z cílové částky.

Mezitím je možné využít překlenovací úvěr Půjčka ProBydlení od MONETA Stavební Spořitelny. Získat lze až 1 000 000 Kč bez zajištění nemovitostí a bez nutnosti úspor. Splatnost má výjimečnou délku až 22 let.

Hypoteční úvěr umožní financovat rozsáhlejší přestavbu včetně výměny oken, zateplení, nových rozvodů nebo opravy střechy domu. Pokud klient nedosáhne na hypotéku ani na úvěr ze stavebního spoření, přichází na řadu úvěr spotřebitelský. Hodí se pro financování menších úprav jako třeba nová sedací souprava nebo elektronika.

ČSOB půjčka na rekonstrukci

Mottem ČSOB půjčky na rekonstrukci bytu je Pro hezčí domov až 1 000 000 Kč bez zajištění. Přesnou úrokovou sazbu a RPSN je možné zjistit v kalkulačce rekonstrukce domu na stránkách ČSOB. Půjčku lze využít na:

 • Koupi nebo rekonstrukci nemovitosti
 • Vybavení do domácnosti (nábytek a spotřebiče)
 • Modernizaci kuchyně a koupelny
 • Výstavbu nové garáže, bazénu i plotu okolo domu
 • Platbu za materiál, řemeslníky nebo projektovou dokumentaci
 • Financování úsporných technologií využívajících obnovitelné zdroje energií pro domácnost (fotovoltaická elektrárna, tepelné čerpadlo, kondenzační plynový kotel)

Doklady o použití půjčky stačí dodat najednou do 6 měsíců od poskytnutí půjčky (o faktury, účtenky s minimální výší 500 Kč nebo kupní smlouva). ČSOB slibuje proplatit také úpravy až 12 měsíců zpětně.

Naopak NELZE si u ČSOB půjčit na účely:

 • nářadí a nástroje
 • zahradní technika – přístroje
 • rostliny a květiny, obaly a kontejnery pro zasazení rostlin
 • spotřeba energií, chemické a čisticí prostředky, bazénová chemie, úklidová služba atd.
 • výpočetní technika (PC, skenery, telefony, monitory, atd.)
 • černá elektronika – audiovizuální technika
 • dekorace, umělecká díla
 • textil, nádobí
 • drobné spotřebiče, police na dovybavení kuchyňské linky
 • provize/rezervační poplatek/záloha, pokud nejsou součástí kupní ceny v kupní smlouvě
 • koupě samostatné zahrady

Díky flexi balíčku si splácení lze zcela bez poplatku upravit. Splátky lze snížit, zvýšit nebo odložit. Půjčku je možné splatit kdykoliv a rovněž bez sankcí.

Modrá pyramida – půjčka na rekonstrukci

Modrá pyramida přišla na trh s rychloúvěrem, tedy rychlou půjčkou na rekonstrukci bytu i vybavení domácnosti. Lze ji získat bez zajištění nemovitosti nebo ručitelem až do výše 1 000 000 Kč se splatností až 20 let. Roční úroková sazba 5,29 % ročně.

U Modré pyramidy lze refinancovat nebo konsolidovat již probíhající úvěry na rekonstrukci. Pomocí refinancování úvěru na bydlení lze dosáhnout na nižší úrokové sazby. Měsíční splátky se tak sníží a bude možné dosáhnout na státní podporu.

Cofidis – půjčka na rekonstrukci

Cofidis je jednou z mála nebankovních společností, které nabízejí půjčku na rekonstrukci domu, přičemž může jít kupříkladu o zděné jádro, plastová okna anebo novou střechu. Financování projektu může započít již s úrokem od 6,9 % ročně. A to bez skrytých poplatků a doložení účelu. Lze si půjčit 20 000 až 1 000 000 Kč.