Půjčky pro důchodce – jak získat

půjčka pro důchodce české bankovky

Půjčky, které mohou získat i lidé v důchodu, poskytují převážně nebankovní společnosti. S nebankovními půjčkami je spojen rychlý proces vyřízení a výplaty peněz a také poměrně mírné podmínky a požadavky. Jaké další výhody půjčky pro důchodce nabízejí? Existují i bankovní půjčky pro důchodce?

Banky ve většině případů půjčují zaměstnaným osobám, které jsou dostatečně bonitní. Avšak i důchod je považován za příjem. Lidé v důchodu se přesto častěji se žádostí obracejí na nebankovní společnosti, které poskytují i půjčky pro nezaměstnané. Využít lze také půjčku od ČSOB na cokoliv.

Jak fungují bankovní půjčky pro důchodce? Je možná půjčka pro invalidní důchodce? Jaké mají výhody/nevýhody nebankovní půjčky?

Půjčka pro důchodce – Jakou formu důchodu označují instituce za pravidelný příjem?

Skoro s každou půjčkou se váže podmínka pravidelného příjmu, tedy takový příjem, z nějž je možné splácet. Existují i půjčky bez doložení příjmu, ty ale výhradně poskytují nebankovní společnosti, tyto půjčky se nesou ve znamení vysokého úročení a poplatků a sankcí.

Pravidelný příjem může člověk dostávat v podobě výplaty, rodičovského příspěvku nebo důchodu. Ten se dá pobírat formou starobního a invalidního důchodu, sirotčího a vdovského/vdoveckého důchodu. První dva zmíněné důchody označují oba druhy institucí za pravidelný příjem. Pobírá-li člověk starobní nebo invalidní důchod, má vyšší šanci, aby získal solidní bankovní úvěr. Takže ano, jsou možné i půjčky pro invalidní důchodce.

U sirotčího důchodu je to jednoduché, ten pobírají totiž nezaopatřené děti. Tento druh příjmu je možné použít jako potvrzení o příjmu například k žádosti o studentskou půjčku. Vdovský/vdovecký důchod je časově omezený příjem, zpravidla se vyplácí 1 rok.

Bankovní půjčky pro důchodce: Jak je to s omezením věku?

Zapátrá-li člověk, zjistí, že většina půjček má něco společného, a to věkovou minimální hranici 18 let. Maximální věková hranice pro získání úvěru není plošně nastavena, každá instituce si to upravuje podle svých podmínek. U hypotečních úvěrů je určen maximální věk pro splácení – 75 let nejstaršího zájemce o hypotéku.

Banku na prvním místě zajímá bonita klienta. Jestli je člověk důchodcem, studentem nebo na mateřské dovolené není tak rozhodující. Nejdůležitější je, aby po srovnání příjmů a výdajů zbyly peníze na splátky.

Za celý život se mohlo stát, že člověk finančně klopýtnul a objevil se v registrech dlužníků. Banky podrobně zkontrolují registry. Ne každý zápis je nutně negativní, například řádné splácení půjčky zvyšuje šanci. Lidé v exekučním nebo insolvenčním řízení mají nulovou šanci uzavřít bankovní úvěr. Složitější je to i pro lidi v ukončené insolvenci, jelikož výmaz z insolvenčního rejstříku trvá 5 let.

Pobírá-li důchodce starobní nebo invalidní důchod, má dostačující bonitu a neproblémovou finanční historii, vypadá to pro něj velmi slibně, aby uzavřel výhodný bankovní úvěr. Jenže i tak ale může přijít nepříjemná zpráva: „Vaše žádost byla zamítnuta.“

To totiž ten věk nakonec může být překážkou. Vysoký věk se pojí s rizikem smrti, tudíž jednotlivé instituce mají svoje interní předpisy, které vyhodnocují rizikovost úvěru podle věku žadatele.

Přehled bankovních půjček i pro invalidní důchodce

Při hledání dotazu: „půjčky pro důchodce nebo půjčky pro invalidní důchodce“ člověk narazí na to, že banky nemají v nabídce takové úvěry. Naštěstí to není důvod k panice, jelikož banky poskytují klasický spotřebitelský úvěr důchodcům. Vesměs banky ve svých podmínkách maximální věkovou hranici nelimitují.

Tabulka bankovních spotřebitelských úvěrů

PoskytovatelČástkaÚroková sazbaMaximální věková hranice
Česká spořitelna půjčka2 000 Kč – 2 500 000 Kč6,99 %71 let
ČSOB půjčka20 000 Kč – 800 000 Kč5,88 %není
Raiffeisenbank půjčka5 000 Kč – 800 000 Kč6,7 %není
Půjčka Moneta 5 000 Kč – 1 500 000 Kč6,3 %není
Mbank půjčka10 000 Kč – 1 000 000 Kč5,99 %není
Půjčka Unicredit 20 000 Kč – 1 000 000 Kč5,99 %není
Půjčka Komerční banka10 000 Kč – 2 500 000 Kč6,9 %není
Air Bank půjčka50 000 Kč – 1 200 000 Kč4,9 %není

Přehled bankovních spotřebitelských úvěrů.

Česká spořitelna „půjčka pro důchodce“

Česká spořitelna patří mezi největší banky a ani tato banka nemá ve svém portfoliu půjčku pro důchodce. Senior má možnost sjednat neúčelovou půjčku na cokoliv. Tento úvěr se poskytuje ve výši 2 000 Kč – 2 500 000 Kč, úroková sazba je od 6,99 % ročně.

Česká spořitelna parametry půjčky:

 • Výše půjčky: 2 000 Kč – 2 500 000 Kč
 • Úrok od 6,9 % p.a.
 • Věkové omezení: 71 let
 • Vyřízení a sjednání půjčky online zdarma
 • Možnost odložení až 15 splátek
 • Flexibilní přizpůsobení splátek podle potřeby (zvýšit, snížit, odložit)
 • Vrácení půjčky do 30 dní
 • Pojištění proti schopnosti splácet
 • Ověření pomocí bankovní identity

Na stránkách si může žadatel posuvníkem upravit kalkulačku, která spočítá splátky a úrokovou sazbu. Kalkulačka má přednastavenou hodnotu na maximální výši půjčky 1 000 000 Kč.

Jak získat bankovní půjčku pro důchodce

Zájemce o půjčku doloží dva doklady totožnosti, popřípadě se ověří přes bankovní identitu. Příjem důchodce předloží jako výměr důchodu vystavený ČSSZ nebo Ministerstvem vnitra nebo oznámení o valorizaci důchodu či výplatní doklad od České pošty, jenž není starší jak 30 dnů. Pracující senior předloží i své další příjmy z brigády nebo podnikání.

Česká spořitelna – půjčka s úrokem od 6,9 %

Spočítat splátky >

Nebankovní půjčky pro důchodce: Výhody a nevýhody

Půjčky pro důchodce se sice nevyskytují v bankovní nabídce, ale nebankovky si pro ně svoje místo našly. Nebankovní instituce všeobecně rády půjčují všem. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se takovými úvěry nepojilo vysoké zúročení, pokuty a sankce v případě nesplácení často chodí rychleji, než se člověk stihne rozkoukat. A prozkoumá-li člověk pořádně ceník, dojde mu, že to nejsou vůbec zanedbatelné částky.

Vlastně v tom není žádná věda. Nebankovky si nechají zaplatit za to, že jsou vystaveni riziku. To samozřejmě platí i u bank, pokud vyjde najevo, že je klient rizikovější, je možné, že bude vyšší úroková sazba. Zkrátka to není nic komplikovaného a lidé v složitých situacích si za úvěry připlatí.

Výhody nebankovních půjček pro důchodce:

 • rychlé vyřízení
 • vše probíhá online
 • vysoká schvalovatelnost
 • mírné podmínky
 • rychlá výplata peněz na účet

O nebankovní půjčku lze zažádat online na webu jejího poskytovatele. Zde zájemce vyplní jednoduchý formulář a počká na vyjádření ze strany společnosti. Pokud je půjčka schválena, jsou peníze zpravidla vypláceny ihned na bankovní účet.

Naopak nevýhody nebankovních půjček zahrnují:

 • vysoké poplatky při zpoždění se splátkou
 • vysoká úroková sazba

Obecně jsou nebankovní půjčky mnohem dražší než půjčky bankovní. Existuje však i produkt s názvem první půjčka zdarma, u kterého se žádné úroky ani poplatky nehradí.

O první půjčce zdarma se proto jistě vyplatí uvažovat. V každém případě je však nutné ji splatit včas, jinak začnou naskakovat vysoké úroky z prodlení.

Nebankovní instituce je třeba vybírat pouze licencované ČNB, člověk se tak vyhne lichvářům a podvodníkům.

Shrnutí půjčka pro důchodce

Sjednat půjčku i pro invalidní důchodce je možné v bance nebo nebankovní společnosti. Banky vyhodnocují starobní a invalidní důchod jako pravidelný příjem. Překážkou pak je nedostatečná bonita a problémová finanční historie. I když většina bankovních institucí nemá věkovou hranici, vysoký věk hodnotí banky rizikově a tak je možné, že žadatelovi bude úvěr zamítnut.

U nebankovních půjček pro důchodce je to jednodušší, nebankovky totiž rády půjčují všem. Senior však musí počítat, že se s půjčkou pojí vysoké úročení a poplatky. Zajímavou alternativou pak jsou první bezúroční půjčky, pro které jsou specifické částky k zapůjčení do několika tisíc.

Při hledání nejvhodnější půjčky je nutné provést průzkum trhu. Člověk by měl vždy využít nezávislého srovnání úvěrů. Je třeba se zaměřit na nejdůležitější čísla – úroková sazba a RPSN, kdy roční procentní úroková sazba prozradí celkovou cenu úvěru. Tím to ale nekončí, je nutné se podívat i na výši a frekvenci splátek, flexibilitu půjčky – možnost odložení splátek, předčasné splacení, poplatky, ceník a další.

Na stránkách dané společnosti pak stačí vyplnit online žádost a dodat potřebné dokumenty. Zájemce by měl také zvážit pojištění proti schopnosti splácet a informovat se, jak pojištění funguje.