Půjčky – Bankovně

Dobře víme, že finanční terminologie může bát někdy složitá a matoucí. Proto jsme pro Vás připravili slovník pojmů, kde se Vám pokusíme vysvětlit nejpoužívanější termíny používané na českém finančním trhu. Pokud zde náhodou nenajdete požadovaný termín, napište nám, rádi jej sem zařadíme.

Půjčka, to je věc, kterou si v dnešní době aspoň jednou za život potřebuje vzít skoro každý. Dnes už naštěstí v podstatě nezáleží na tom, kolik si potřebujete půjčit. Nemusíte si brát hned astronomické částky. Půjčky už mají v dnešní době téměř neomezený rozsah a tak nezáleží na tom, jestli si potřebujete půjčit několik tisíc, nebo jenom tisícovku před výplatou. Nebankovní společnosti vám rády vyjdou vstříc, a to ve většině případů online, přímo z pohodlí vašeho domova, takže není nutné nikam chodit.

Záleží i na parametrech půjčky

Online půjčky fungují na jednoduchém principu. Na webových stránkách společnosti si zjistíte, jaké půjčky a za jakých podmínek poskytuje. Následně vyplníte nezávaznou žádost, na základě které zjistíte, o jakou částku si můžete zažádat. V případě, že máte o nabízenou variantu zájem, zvolíte, zda chcete celou nabízenou částku nebo nižší, vyberete si požadovanou dobu splatnosti a žádost potvrdíte.

V závislosti na zvolené společnosti může být požadováno ověření totožnosti nahráním ještě druhého osobního dokladu, nebo třeba telefonický rozhovor s operátorem. Po definitivním schválení půjčky jsou už peníze na cestě k vám. Zde záleží na tom, jakou banku máte. Někdy mohou být finanční prostředky na vašem účtu téměř okamžitě, jindy to může trvat den i několik dnů.

Při výběru společnosti tedy zvažte, jak rychle peníze budete potřebovat. V dnešní době už si můžete půjčit klidně i stokorunu, ale také několik tisíc v závislosti na vašich potřebách. Nezapomínejte ale na to, že půjčku je potřeba včas splatit, jinak se vystavujete velkému riziku. Nebankovní společnosti totiž v případech neplacení postupují nesmlouvavě. Pokud jste ale půjčku schopní splatit včas, jde o velkého pomocníka pro překlenutí krátkodobé krize.

Pro živnostníky, studenty i nezaměstnané

Když půjdete se žádostí o půjčku do banky, ale i k mnohým nebankovním společnostem, jistě velmi rychle narazíte na jeden problém. Nejste-li zaměstnancem, většinou bude vaše žádost zamítnuta. Přesto ale nemusíte věšet hlavu, protože existuje řešení, které vám spolehlivě pomůže. Jedná se o půjčky pro studenty, živnostníky, důchodce i nezaměstnané.

Ano, i takové půjčky existují a zpravidla není složité najít společnost, která vyjde vstříc i osobě, která nemá klasický zaměstnanecký poměr. Studenti jsou typickým příkladem. Často si přivydělávají na brigádách, což ale banky nezajímá a studentům zkrátka nepůjčí. I studenti ale mohou projít menší finanční krizí, kdy potřebují půjčit a nemohou se spolehnout na kamarády nebo někoho z rodiny.

Také živnostníci jsou skupinou, která na půjčky dosahuje obtížněji. Je to z toho důvodu, že svůj příjem nikdy nemají stoprocentně jistý a tak jsou považováni za rizikovou kategorii. Ale ani to nemusí být překážkou. Stejně tak pokud jste důchodce a potřebujete překlenout krátkodobý nedostatek peněžních prostředků.

Bez potvrzení o příjmu

Specifickou kategorií jsou pak nezaměstnaní nebo lidé, kteří nemají žádný oficiálně prokazatelný příjem. Těm nepůjčí téměř nikde, i tak ale mohou najít společnost, pro kterou to není problém.

Půjčit si můžete v závislosti na vašich konkrétních podmínkách a přesněji nabídku dostanete až po vyplnění nezávazné žádosti, ve které o sobě napíšete několik údajů, které systému pomohou s kalkulací. Přesto ale půjčka není sci-fi ani v případě, že na ní nedosáhnete v bance nebo u některé ze striktnějších nebankovních společností.

Nikdy ale nezapomínejte na to, že půjčky je potřeba včas splácet, jinak se vystavujete velkému riziku. Finanční instituce totiž v případě neplacení předávají pohledávky inkasním agenturám a to nikdy není příjemné vyřizování ani pro jednu stranu.

Také živnostníci jsou skupinou, která na půjčky dosahuje obtížněji. Je to z toho důvodu, že svůj příjem nikdy nemají stoprocentně jistý a tak jsou považováni za rizikovou kategorii. Ale ani to nemusí být překážkou. Stejně tak pokud jste důchodce a potřebujete překlenout krátkodobý nedostatek peněžních prostředků.