Půjčky – Bankovně

Finanční terminologie může být někdy složitá a matoucí. Proto je zde slovník pojmů, který vysvětluje nejpoužívanější termíny používané na českém finančním trhu.

Půjčka je věc, kterou si v dnešní době aspoň jednou za život potřebuje vzít skoro každý. V podstatě nezáleží na tom, kolik si člověk půjčit. Není třeba brát hned astronomické částky. Půjčky už mají v dnešní době téměř neomezený rozsah a tak nezáleží na tom, jestli si člověk potřebuje půjčit několik tisíc, nebo jenom tisícovku před výplatou.

Nebankovní společnosti rády vycházejí vstříc. Ve většině případů lze vše zařídit půjčky online, přímo z pohodlí domova, takže není nutné nikam chodit.

Záleží i na parametrech půjčky

Online půjčky fungují na jednoduchém principu. Na webových stránkách společnosti zákazník zjistí, jaké půjčky a za jakých podmínek poskytuje. Následně vyplní nezávaznou žádost, na základě které zjistí, o jakou částku si může zažádat. V případě, že má o nabízenou variantu zájem, zvolí, zda chcete celou nabízenou částku nebo nižší, vybere si požadovanou dobu splatnosti a žádost potvrdí.

V závislosti na zvolené společnosti může být požadováno ověření totožnosti nahráním druhého osobního dokladu, nebo třeba telefonický rozhovor s operátorem. Po definitivním schválení půjčky jsou už peníze na cestě k zákazníkovi. Zde záleží na tom, jakou banku má. Někdy mohou být finanční prostředky na bankovním účtu téměř okamžitě, jindy to může trvat den i několik dnů.

Při výběru společnosti by měl klient zvážit, zda potřebuje peníze ihned. V dnešní době už je možné půjčit klidně i stokorunu, ale také několik tisíc v závislosti na individuálních potřebách. Půjčku je potřeba včas splatit, jinak se člověk vystavuje velkému riziku. Nebankovní společnosti totiž v případech neplacení postupují nesmlouvavě. Pokud je zákazník schopen splatit půjčku včas, jde o velkého pomocníka pro překlenutí krátkodobé krize.

Pro živnostníky, studenty i nezaměstnané

Když jde člověk se žádostí o půjčku do banky, ale i k mnohým nebankovním společnostem, jistě velmi rychle narazí na jeden problém. Pokud není žadatel zaměstnancem, většinou bude žádost zamítnuta. Přesto ale není nutné věšet hlavu, protože existuje řešení, které spolehlivě pomůže. Jedná se o půjčky pro studenty, živnostníky, důchodce i půjčky pro nezaměstnané.

Zpravidla není složité najít společnost, která vyjde vstříc i osobě, která nemá klasický zaměstnanecký poměr. Studenti jsou typickým příkladem. Často si přivydělávají na brigádách. Studentské půjčky nabízí jen pár bank, ale k sehnání jsou. I studenti ale mohou projít menší finanční krizí, kdy potřebují půjčit a nemohou se spolehnout na kamarády nebo rodinu.

Také živnostníci jsou skupinou, která na půjčky dosahuje obtížněji. Je to z toho důvodu, že svůj příjem nikdy nemají stoprocentně jistý a tak jsou považováni za rizikovou kategorii. Ale ani to nemusí být překážkou. Stejně tak důchodce občas potřebuje překlenout krátkodobý nedostatek peněžních prostředků.

Bez potvrzení o příjmu

Specifickou kategorií jsou pak nezaměstnaní nebo lidé, kteří nemají žádný oficiálně prokazatelný příjem. Těm nepůjčí téměř nikde, i tak ale mohou najít společnost, pro kterou to není problém.Existují i půjčky bez doložení příjmů.

Půjčit si lze v závislosti na konkrétních podmínkách. Přesnější nabídku dostane žadatel až po vyplnění nezávazné žádosti, ve které o sobě napíše několik údajů, které systému pomohou s kalkulací. Přesto ale půjčka není sci-fi ani v případě, že na ní žadatel nedosáhne v bance nebo u některé ze striktnějších nebankovních společností.

Půjčky je potřeba včas splácet, jinak se člověk vystavuje velkému riziku. Finanční instituce totiž v případě neplacení předávají pohledávky inkasním agenturám a to nikdy není příjemné vyřizování ani pro jednu stranu.