Půjčky od lidí – P2P půjčky, investice

Je těžké odhadnout, kolik je mezi žadateli o půjčku poctivých a slušných lidí a kolik naopak těch lehkovážných až neseriózních. Průběh celého procesu P2P půjčky může být ke spokojenosti všech tří stran zcela hladký, v případě nesplácení však za kratší stranu provazu budou tahat investoři.

Investoři podle smlouvy přenechávají část sankčních úroků administrátorovi a hradí náklady na vymáhání (poplatek za rozhodčí řízení, případně další poplatky). Jejich peníze na bankovním účtu administrátora navíc nejsou chráněny proti vytunelování.

Riziko u P2P půjček, kdy lidé půjčují lidem, je vysoké pro investora i dlužníka. Důvodem je mimo jiné úroveň finanční (ne)gramotnosti účastníků transakce. Z naivity či vychytralosti nesolventních dlužníků a lehkovážných investorů pak těží administrátoři. Platformy typu Zonky či Bankreat nejsou žádní idealisté a „dobrodějové“, ale finanční společnosti, které objevily mezeru na trhu.

Způsobů, jak začít investovat, je mnoho a s příslibem stabilnějších a serióznějších výdělků. Ať jsou to akcie, dluhopisy, kryptoměny, zlato, indexové fondy nebo nemovitosti.