Hotovostní půjčka – kde a jak půjčit? 

Pokud člověk nemá peníze na základní životní potřeby, do výplaty zbývá ještě víc jak týden a finanční rezerva téměř neexistuje, je jednou z možností hotovostní půjčka. Hotovostní půjčky jsou doménou nebankovních společností a nabízejí rychle peníze v hotovosti. Vyplatí se hotovostní půjčka a které společnosti ji poskytují? 

Nebankovní společnosti poskytují půjčky svým klientům často bez licence České národní banky, a proto si peníze mohou půjčit i takoví klienti, kteří by v bance či prověřené nebankovní společnosti neuspěli. 

Mezi takové klienty může např. patřit: 

 • klient s dluhy
 • klient s nedostatečným příjmem
 • klient bez bankovního účtu
 • cizinec
 • klient v exekuci
 • klient v insolvenci
 • klient v těžké životní situaci

Jelikož u klasických bankovních půjček se vysoce posuzuje bonita žadatele, půjčka v hotovosti od nebankovních společností tak může být pro dané klienty jedinou možností, jak si půjčit peníze. 

Hotovostní půjčka

Hotovostní půjčky jsou krátkodobé půjčky, které poskytují klientům rychlý a okamžitý přístup k hotovosti. Na rozdíl od tradičních bankovních půjček lze hotovostní půjčky získat již za jeden pracovní den. Tyto typy půjček se často používají k pokrytí nečekaných nákupů nebo k úhradě mimořádných výdajů. 

Hotovostní půjčky mohou pocházet od různých věřitelů, včetně společností poskytujících půjčky před výplatou, poskytovatelů půjček online a dokonce i některých soukromých věřitelů. I když se podmínky a poplatky liší, většina půjček nabízí částky v řádu několika tisíc korun. Jedná se tedy o tzv. mikropůjčky.

Hotovostní půjčky poskytují rychlý přístup k finančním prostředkům a jsou určeny k relativně rychlému splacení, zpravidla během několika týdnů nebo měsíců. 

Hotovostní půjčky poskytují např. tyto společnosti:

 • Fair Credit 
 • Express Cash
 • Home Credit
 • Galfin
 • Provident
 • Půjčka Blesk
 • Půjčka Tetička

Vzhledem k tomu, že hotovostní půjčky jsou krátkodobé, jsou částky půjček a splátky úroků obvykle zvládnutelné. Špatné úvěrové skóre a omezené finanční prostředky obvykle nebrání tomu, aby někdo získal nárok na hotovostní půjčku. Ve skutečnosti mohou být hotovostní půjčky pro mnoho dlužníků překvapivě snadno dostupné, protože ke schválení často vyžadují jen minimální papírování a vzhledem ke krátké době splatnosti jsou považovány za málo rizikové. 

Mezi základní hotovostní půjčky mohou patřit: 

Vzhledem k tomu, že hotovostní půjčky mají tak krátkou dobu splatnosti, mohou být také poměrně nákladné. Mnoho věřitelů si účtuje vysoké úrokové sazby a poplatky, což může některým dlužníkům ztížit splácení.

Mikropůjčky

Mikropůjčky jsou typem úvěru určeným pro menší dlužníky, kteří nemusí splňovat podmínky pro tradiční financování, jako jsou začínající podniky, podnikatelé a osoby s nízkými příjmy. Tyto půjčky se obvykle pohybují v rozmezí od 1 000 Kč do 50 000 Kč a je snazší se na ně kvalifikovat než na tradiční bankovní půjčky, protože věřitelé navrhují nižší úvěrové skóre, menší zálohy a menší zajištění půjčky. 

Mikropůjčky lze použít na financování nečekaných výdajů, potravin nebo dalších neočekávaných nákupů.  

Mikropůjčky nabízejí i některé bankovní společnosti, avšak půjčka vyžaduje větší papírování a je časově náročnější. Mikropůjčky tak nejvíce využívají klienti u nebankovních společností, které poskytují např. půjčku v noci ihned na účet, okamžitou půjčku, nebo půjčku nonstop na účet

Mikropůjčky pomáhají zpřístupnit získání financování těm, kteří se na tradiční financování nemohou kvalifikovat. V některých případech mohou poskytovatelé mikropůjček nabízet snížené úrokové sazby, díky nimž jsou mikropůjčky atraktivnější variantou než tradiční úvěry. 

Mikropůjčky lze vyřídit i online.

Půjčka v noci

Půjčky v noci jsou relativně novým produktem, který nabízejí někteří věřitelé. Jedná se o půjčky, které jsou určeny k poskytnutí peněz přes noc v krátkém čase, aby uspokojily naléhavé potřeby klienta. Výhodou nočních půjček je, že člověk může získat potřebné peníze rychle a pohodlně, aniž by musel žádat o klasickou půjčku. 

Noční půjčky se obvykle používají na nečekané výdaje, jako je oprava automobilu nebo spotřebiče. Protože jsou nabízeny na krátkodobé schválení, nejsou požadavky na kvalifikaci tak přísné jako u tradičních půjček. Obecně platí, že člověk musí mít stálý příjem, běžný účet a možnosti splacení půjčky. 

Noční půjčky mohou být jak hotovostní, tak bezhotovostní. Lze tedy získat bezhotovostní půjčku v noci ihned na účet nebo hotovostní půjčku, kterou si klient vyzvedne a nebo je mu doručena přímo domů. 

Úroky a poplatky u nočních půjček jsou obvykle vyšší než u tradičních půjček, proto by měly být využívány pouze jako poslední možnost, pokud nelze využít jiné půjčky. 

Je také důležité porozumět podmínkám půjčky předtím, než člověk cokoli podepíše. 

Nonstop půjčka

Nonstop půjčka je v podstatě tradiční půjčka, jejíž výhodou je zaručený přístup k finančním prostředkům bez nutnosti znovu žádat o půjčku. Umožňuje půjčit si peníze až do výše předem stanoveného limitu a půjčku splácet podle svých možností. 

Nonstop půjčky jsou navrženy tak, aby uspokojily krátkodobé i dlouhodobé finanční potřeby zákazníka a zároveň zjednodušily proces půjčování. 

Mezi nonstop půjčky mohou opět patřit jak hotovostní, tak bezhotovostní půjčky, takže si lze zažádat o nonstop půjčku na účet, nebo hotovostní nonstop půjčku. 

Nonstop půjčky také poskytují flexibilnější přístup k půjčování než tradiční půjčky. Samotná půjčka má obvykle nižší úrokové sazby než jiné typy půjček a je obvykle dostupná pro vyšší částky.

Nonstop půjčky jsou skvělým způsobem, jak získat přístup k penězům rychle. Odpadají tak potíže a papírování spojené s tradičními úvěrovými produkty a splácení si lze rozložit v čase. 

Půjčky v hotovosti často využívají lidé v těžkých životních situacích.

Proč si lidé půjčují peníze? 

Lidé si půjčují peníze z různých důvodů, od koupě domu nebo auta, přes financování dovolené nebo většího nákupu, splácení dluhů až po založení nového podniku. 

Půjčování peněz může znamenat využití vlastního kapitálu, použití kreditní karty nebo půjčky od banky či online věřitele. Částka, kterou si lze půjčit, stejně jako úroková sazba a podmínky splácení závisí na bonitě žadatele a schopnosti úvěr splácet. Přesto může mít půjčení peněz krátkodobé i dlouhodobé výhody v závislosti na tom, jak je člověk použije. 

V krátkodobém horizontu půjčení peněz může poskytnout prostředky, které člověk potřebuje k uskutečnění velkého nákupu, jako je auto nebo bydlení, aniž by musel dlouho čekat a šetřit. 

Z dlouhodobého hlediska může půjčka pomoci dosáhnout důležitých finančních cílů. Například půjčka nebo úvěr může podnikatelům poskytnout finanční prostředky na rozjezd podnikání