Hotovostní půjčka na ruku – v hotovosti

Někteří lidé dávají přednost, když dostanou peníze v hotovosti od kurýra. Důvodů může být mnoho. Je to tak přehlednější, smlouva je podepsána osobně a není třeba nic dojednávat po internetu. Může jít i o to, že nejbližší bankomat je relativně daleko a žadatel chce mít peníze u sebe hned. Třeba na nějaký urgentní nákup nebo proplacení složenky.

Naštěstí je pravdou, že hotovostní půjčky nabízí v tuzemsku poměrně dost nebankovní společností. Tento článek nabízí o této záležitosti více a přináší pár tipů na to, kde si sjednat hotovostní úvěr.

Bez poplatků za vyřízení

Někomu by se možná mohlo zdát, že vyřízení půjčky v hotovosti si vyžádá jisté výdaje navíc. Přeci jen, není to záležitost, která by šla vyřídit stoprocentně online. Peníze takzvaně z ruky do ruky ale vůbec nic nestojí na poplatcích za vyřízení apod. Hotovostní půjčka má však jisté podmínky, které ta bezhotovostní mít nutně nemusí.

Některé hotovostní půjčky lze sjednat až když po dosažení věku jednadvacet let, jiné jsou možné standardně od osmnácti. Důležité je připravit si dva doklady totožnosti, u některých mikropůjček, které se vyřídí online formou, je třeba naproti tomu jen číslo občanského průkazu. Existuje i půjčka na občanský průkaz, poskytována nebankovními společnostmi.

Půjčit si lze i vyšší částku a díky osobní dohodě pak i splácení rozložit do delšího časového horizontu. Hotovostní půjčka je skvělá i pro ty, kteří z nějakého důvodu nemají bankovní účet.

Kurýr se u takových klientů může v pravidelných intervalech doma zastavit a vybrat splátku. V neposlední řadě mohou být – v některých případech – hotovostní půjčky rychleji vyřízené než ty bezhotovostní. Obchodní zástupci nebankovních společností jsou totiž „v provozu“ i během svátků nebo víkendových dnů.

Je tu ale i několik nevýhod

První nevýhoda je tu poměrně citelná. Prostě a jednoduše žadatel zaplatí za úvěr více. Vyšší úroky i vyšší RPSN. Nebankovní společnost prostě musí své zaměstnance nějak zaplatit a navýšení výdajů si kompenzuje právě takto. Ve většině případů navíc splátky je třeba dodávat každý týden, kurýr přijede tedy ne jednou, ale hned čtyřikrát do měsíce a bude očekávat peníze. Právě tohle může být přeci jen trochu stresující záležitost.

Plusem pak je fakt, že k vyřízení hotovostní půjčky nemus mít žadatel ručitele, stejně tak není nutné dávat cokoliv do zástavy (jako například nemovitý majetek). Hotovostní půjčka nemá moc smysl například tehdy, když žadateli banka umožní sjednat kontokorentní úvěr, chce si půjčit jen pár tisíc korun nebo pravidelně využívá bankomat.

A kdo konkrétně na tuzemském trhu poskytuje nebankovní půjčky v hotovostní formě? Jsou to například společnosti jako Provident, Tesco, Home Credit či Express Cash. Zvažovat lze i firmy jako StartMoney, HelpFinancial nebo kupříkladu Smart půjčka.