Hotovostní půjčky na směnku – na ruku, ihned
Hotovostní půjčka může být řešením například pro osoby bez bankovního účtu. Obvykle lze tento typ úvěrů sjednat velmi rychle a k dispozici je i zadluženým osobám. Které společnosti půjčky v hotovosti nabízejí?
Ačkoliv drtivá většina osob disponuje bankovním účtem, najdou se i tací, kteří ho z určitých důvodů nemají. Může to být například tím, že účet je obsazený exekutorem a veškeré částky, které by na něj přišly, by byly zabaveny na úhradu dluhu. Lidé se však pro půjčky v hotovosti na ruku mohou rozhodnout i pouze proto, že zkrátka preferují hotovostní peníze.
Hotovostní půjčka
Půjčky na ruku jsou nabízeny výhradně nebankovními společnostmi, většinou jde o tzv. půjčku ihned. Peníze si lze vyzvednout obvykle již do 15 minut od schválení půjčky, například v trafice nebo na benzínce. Hotovostní půjčku od některých poskytovatelů doručí kurýr přímo na adresu. Jednodušší to mají města jako Brno nebo Praha, půjčka v hotovosti je pro ně dostupnější.
Je třeba počítat s tím, že v rámci hotovostních půjček jsou obvykle poskytovány spíše nižší částky, v řádech několika tisíc korun.
Časy, kdy člověk musel pro půjčku na pobočku, jsou již dávno pryč. Půjčku v hotovosti na ruku si může sjednat téměř každý na webových stránkách vybrané společnosti. Většina úvěrových subjektů poskytuje sice výhradně půjčku na účet, to však neznamená, že by nebylo z čeho vybírat také u půjček v hotovosti.
Proces schválení hotovostní půjčky se v podstatě od jiných online půjček nijak neliší. Podle uvedených podmínek společnost posoudí, zda klient na úvěr dosáhne a podle toho žádost buď schválí, nebo zamítne.
Nutno podotknout, že hotovostní půjčky většinou poskytují subjekty, kteří nejsou příliš přísní při hodnocení klientovy bonity, jedná se tak téměř o půjčku pro každého. Protože je však taková půjčka pro věřitele riziková, pojí se s ní také vyšší RPSN a úrok.
Hotovostní půjčka na směnku
Hotovostní půjčka na směnku stojí za hranou zákona. Spotřebitelské úvěry na směnku se v České republice od roku 2013 nesmí poskytovat, na rozdíl od těch podnikatelských. Nicméně, půjčky na směnku se na finančním trhu stále objevují, většinou je poskytují soukromé osoby.
Hotovostní půjčky na směnku jsou určeny především pro zadlužené klienty, kteří mají záznamy v registrech, nebo klienty s velmi nízkým příjmem. Tomu také odpovídá vysoká RPSN, úrok, poplatky a sankce v případě nesplácení.
U půjček na směnku od lichvářů je třeba dát si pozor na nekalé praktiky, jako je rozhodčí doložka, která říká, že případné prodlevy ve splácení bude soudit věřitelem zvolený rozhodce, nikoliv běžný soud.
Hotovostní půjčka – podmínky
Podmínky pro poskytnutí úvěru se u jednotlivých společností liší, zpravidla je nutné splňovat tyto podmínky:
- být občan ČR
- být starší 18 let
- disponovat pravidelným příjmem
Podmínky se však různí, a proto lze v některých případech získat také půjčky bez dokládání příjmu. V mnohých případech na půjčky v hotovosti na ruku dosáhnou i zadlužení lidé, tedy ti, kteří mají záznam v rejstříku.
Pro získání některých hotovostních půjček je potřeba vlastní mobilní telefon, jelikož se jedná o tzv. SMS půjčky. Jde o velmi rychlý, ale rizikový způsob získání půjčky.
Hotovostní půjčka bez doložení příjmu
Je známo, že s žádostí o půjčku bez příjmu člověk u bankovních společností nepochodí. Nicméně, ani všechny nebankovní subjekty nejsou ochotny půjčovat lidem s nízkými příjmy, nebo dokonce nezaměstnaným. Je to pro ně příliš rizikové.
Na druhou stranu, i lidé bez příjmu mají šanci od určitých typů společností půjčku získat. Je ovšem potřeba počítat s tím, že podmínky takového úvěru budou vždy výrazně horší než půjčky pro bonitní klienty. V důsledku toho pak může být ještě náročnější splatit půjčku včas a nenarazit tak na nepříjemné sankce.
Půjčka ihned v hotovosti – výhody
Jako všechny typy úvěrových produktů, také půjčka ihned v hotovosti má své výhody i nevýhody. Někomu tento způsob získání peněz může vyhovovat, zatímco pro jiné může jít už o přílišné riziko.
Jaké jsou výhody hotovostních půjček?
- mohou je získat i lidé bez bankovního účtu
- rychlé vyřízení
- není třeba udávat důvod čerpání peněz
- není třeba bez ručitele
- vše lze zařídit online
Jelikož jsou půjčky na ruku záležitostí nebankovního sektoru, je potřeba počítat s méně výhodnými podmínkami než v bance.
Půjčka ihned v hotovosti – nevýhody
Velmi často se s hotovostními úvěry pojí vysoká RPSN, pozor je třeba dát také na sankce za pozdní splacení. Jaké jsou tedy nevýhody půjček v hotovosti?
- vysoký úrok a RPSN
- půjčky na směnku jsou ilegální
- menší částky k zapůjčení
- nutný osobní kontakt k předání peněz
- kratší doba splatnosti
Praktická nevýhoda půjček v hotovosti je nutnost zajistit předání s kurýrem nebo na určitém místě. Stejně tak je nutné půjčky v hotovosti splácet, každá splátka tak vyžaduje peníze někam odnést. V tom jsou úvěry na bankovní účet jednodušší.
Závažnější minus však tkví v rizikovosti tohoto typu půjček. Půjčky v hotovosti nebo půjčky na směnku v drtivé většině případů situaci dlužníka nevylepší, naopak vedou k jejímu zhoršení. Vysoká RPSN, úroky a extrémní sankce při zpoždění splátek mohou dlužníka dostat až do exekuce, obzvlášť pokud již splácí několik dalších závazků.
Půjčka v hotovosti – poskytovatelé
Půjčky v hotovosti nelze získat u bankovních společností, proto je poskytují nebankovní subjekty nebo soukromé osoby.
Nabídka hotovostních půjček bez doložení příjmu je určitě menší než nabídka půjček na účet. I tak se však naleznou společnosti, které s hotovostní půjčkou nemají problém. A patří mezi ně i některé důvěryhodné subjekty.
Kdo poskytuje půjčky na ruku v hotovosti?
Všechny tyto společnosti nabízejí jak půjčku v hotovosti, tak půjčku na účet. Předání sumy v hotovosti probíhá různě. Například u Providentu finanční obnos doručí až domů. Půjčka funguje jako půjčka v hotovosti Praha, ovšem i v jiných městech republiky.
Mezi další poskytovatele patří samozřejmě také soukromé osoby, které se však často pohybují na hraně či za hranou zákona.
Půjčit si v hotovosti lze také například od příbuzných. Taková půjčka od známých by však vždy měla být opatřena smlouvou o půjčce, aby později nedošlo k neshodám a komplikacím.
Půjčky v insolvenci v hotovosti
Insolvence je proces, který vede k úplnému oddlužení klienta. Trvá pět let a během tohoto období musí dlužník splatit alespoň 30 % všech svých dluhů. Po uplynutí této doby dojde k relativnímu uspokojení všech věřitelů.
Během insolvence je však pro člověka velmi těžké vyjít s penězi, proto se někteří ohlížejí po možnostech, kde si půjčit. Nečekané výdaje nebo chybějící prostředky pár dní před výplatou mohou člověka dostat do velmi tíživé finanční situace.
Půjčku v insolvenci v hotovosti však mnoho společností neposkytuje. Obvykle lze proto na takovou nabídku narazit pouze u lichváře, jehož cílem je obohatit se na úkor dlužníka. Půjčky v hotovosti v insolvenci proto bývají extrémně rizikové a finanční situaci mohou jen zhoršit.
Půjčky pro dlužníky s exekucí v hotovosti
Také lidé v exekuci se často ohlíží po půjčce, která by jim alespoň z části pomohla vyžít a uhradit jiné závazky nebo nečekané výdaje. „Mám exekuci a potřebuji půjčku,“ tak zní častá žádost dlužníků, subjektů, kteří by půjčky pro dlužníky s exekucí v hotovosti poskytovali, je ovšem jen velmi málo.
Také u těchto typů půjček v exekuci platí výše zmíněné – jedná se o drahé úvěry s nejistými a často neférovými podmínkami ze strany věřitele. Mnohem lepší je se v tíživých finančních situacích obrátit na pomoc k příbuzným nebo neziskovým organizacím, které například pomohou vyjednávat s věřiteli nebo zahájit proces oddlužení.
Na co si dát pozor před půjčkou v hotovosti?
Před půjčkou v hotovosti by měl mít člověk vždy na paměti, že se jedná o rizikový produkt. Měl by si být jistý, že za uplynulou dobu splatnosti bude mít dostatek finančních prostředků, aby mohl včas odevzdat dlužnou částku. K zjištění, o kolik dlužník půjčku přeplatí, slouží úvěrové kalkulačky, které se nacházejí na stránkách finančních společností.
Pokud se však pro půjčku člověk přeci jen rozhodne, měl by si důkladně a pozorně pročíst smlouvu a být srozuměný se všemi podmínkami. Zejména je třeba dát si pozor na sankce v případě nesplácení, nebo rozhodčí doložku.