Půjčka na rodičovský příspěvek – recenze, zkušenosti 2024

Říká se, že dítě člověku obrátí život naruby. Spousta budoucích rodičů má již předem načteno spoustu knih o tom, jak se o dítě starat. Bohužel už jenom málo z nich přemýšlí také nad finanční stránkou věci. Nedej bože, aby se z maminky stala samoživitelka a na finanční problém je zaděláno. Co dělat, když se na mateřské dostane člověk do finančních potíží? Je možné si vzít půjčku na rodičovský příspěvek?

Příchod miminka nenese sebou jenom to pozitivní, i když to samozřejmě převyšuje. Jedním z negativních vedlejších jevů je finanční propad rodinného rozpočtu. A co pak teprve, když zůstane člověk na dítě sám. V prvních letech života stojí dítě poměrně hodně peněz. Existují půjčky pro maminky na rodičovské dovolené? A jaké podmínky musí člověk splnit pro jejich získání?

Půjčka na rodičovské dovolené

Co je to vlastně půjčka? Půjčka nebo-li úvěr je peněžní částka, kterou si vypůjčí fyzická nebo právnická osoba a která musí být splacena i s úroky. Půjčka může být zajištěna zástavou nebo nezajištěna a může ji nabízet bankovní nebo nebankovní instituce.

Bankovní instituce jsou vlastníkem bankovní licence, které vydává Česká národní banka. Nebankovní instituce jsou vlastníkem licence pro poskytování finančních úvěrů. V případě, že některá instituce nabízí půjčky a není vlastníkem licence pro jejich poskytování, jde o podvod.

Předtím než si člověk od kohokoliv půjčí měl by si zjistit o dané bankovní či nebankovní instituci nějaké informace nebo se podívat na internet na recenze od lidí. Za normálních okolností poskytují bankovní i nebankovní instituce úvěry, půjčky a hypotéky téměř každému.

Je potřeba pouze splnit dané podmínky, vypsat žádost a čekat na schválení a zaslání peněz. Mezi základní podmínky, které je potřeba splnit patří pobyt a příjem na území České republiky. Zrovna příjem je tou rozhodující podmínkou při tom, zda je člověku úvěr schválen či nikoliv.

Jinými slovy se to nazývá také bonita klienta. Lze se také setkat se slovním spojením bonitní nebo nebonitní klient. Bonita klienta je vlastně schopnost žadatele danou půjčku splácet. V případě, že instituce o někom prohlásí, že je nebonitní, znamená to, že není schopen splácet požadovanou půjčku, a tím pádem je mu zamítnuta jeho žádost o úvěr či hypotéku.

Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené

V případě půjček pro maminky na rodičovské dovolené se moc o bonitě žadatele mluvit nedá. Stejné je to i v případě mateřské dovolené. V tyto dvě období nemá žena možnost prokázat u bankovní či nebankovní instituce dostatečný příjem, který je tak důležitý při posuzování žádosti o půjčku.

Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Mateřská dovolená nastává první a mají na ní nároky ty matky, které se účastnily na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky. Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě narození více dětí je to 37 týdnů.

Její délka je pevně dána a navazuje na ní plynule rodičovská dovolená, u které je možnost si její délku vybrat. Rodičovská dovolená je omezena částkou a také časem. Rodičovský příspěvek je 300 000 Kč dle zákona.

Musí se vyčerpat do 4 let věku dítěte. Je tedy čistě na domluvě rodičů, který z nich bude s dítětem doma a bude tak pobírat rodičovský příspěvek a jak dlouho. Lze si zvolit 2, 3 nebo 4 roky a dle toho je uvedená částka rozpočítána.

Půjčka na rodičovský příspěvek

Půjčky na rodičovský příspěvek nabízí několik institucí. Jde spíše o ty nebankovní. Tyto půjčky jsou určeny k tomu, aby rodičům pomohly pokrýt náklady na výchovu dítěte, jako je péče o dítě, strava a další výdaje. Obvykle jsou nabízeny jako půjčky s pevnou úrokovou sazbou a dobou splácení až pět let.

Úrokové sazby a podmínky se liší v závislosti na věřiteli. V závislosti na věřiteli se také liší i výše částky, kterou si je možné půjčit. Člověk by měl umět reálně zvážit jakou částku opravdu potřebuje a zda jí bude schopen splácet.

V případě normálních půjček, úvěrů nebo hypoték je nutné dokládat výši a typ příjmu, typ pobytu v České republice, požadovanou výši úvěru, požadovanou dobu splácení a v některých případech také ručení. Toto ale požadují převážně bankovní instituce.

U těch nebankovních si lze za cenu mnohem vyšších úroků sjednat půjčku více méně na jakoukoliv částku, za jakýchkoliv podmínek a bez dokládání jakýchkoliv dokumentů či potvrzení.

Nebankovní instituce poskytují rychlé krátkodobé půjčky před výplatou, půjčky pro cizince nebo také půjčky v případě exekuce. Stejně je tomu i v případě půjčky pro ženy na MD. Nebankovní instituce je poskytují bez nějakých zvláštních požadavků. Jednou z nich je také půjčka Home Credit.

Půjčka pro ženy na MD

Vzhledem k tomu, že ceny nejen bydlení, jídla či léků neustále stoupají měli by mít budoucí rodiče připraveny dostatečné úspory nebo by měl mít jeden z dvojice velmi dobře placenou práci. Ještě, než totiž přijde dítě na svět, jsou náklady na něj v řádech desetitisíců až statisíců.

A to jde například jenom o kočárek, sedačku do auta, přebalovací pult, postýlku a základní oblečení či dětskou drogerii. Většina lidí, kteří potřebují půjčku se obrací v první řadě na banky. Není tomu jinak i v případě maminek či rodičů. Bohužel většina bank půjčky pro ženy na MD neposkytuje.

Maminky na mateřské dovolené jsou pro ně rizikovou skupinou, u které nemají jistotu, že budou schopny půjčku splácet. Mnohem příznivější situace je v tomto případě u nebankovních institucí. Nebankovní instituce nemají všeobecně na žadatele takové přísné požadavky, jak je tomu u bankovních institucí.

Některé mohou mít pro maminky na rodičovské dovolené dokonce specifické možnosti, jako jsou pružnější splátkové plány nebo nižší úrokové sazby, i když je známo, že zrovna nebankovní instituce mají úroky vyšší než ty bankovní.

Je proto velmi důležité se porozhlédnout a porovnat různé věřitele, aby člověk našel nejlepší možnost půjčky pro ženy na MD. Kromě toho je důležité zvážit dlouhodobé důsledky přijetí půjčky a ujistit se, že podmínky splácení lze dodržet, a že si tím, že si vezme člověk půjčku na rodičáku, nezpůsobí víc problémů než užitku.

Půjčka na rodičovské

Být maminkou na mateřské či rodičovské dovolené není vůbec jednoduché. Především pokud se jedná o samoživitele. V České republice je naštěstí poměrně velké procento institucí, převážně nebankovních, které nabízí půjčky na rodičovské.

Výše poskytované půjčky, podmínky pro její získání a forma splácení se liší v závislosti od konkrétní instituce. Ve většině případů je možné si zažádat o půjčku až do výše několika desetitisíc korun. Může jít o půjčku v hotovosti nebo o půjčku na účet.

Nebankovní instituce uznávají mateřskou nebo rodičovský příspěvek jako příjem, a proto jsou ochotny a schopny půjčku pro maminky na rodičovské dovolené poskytnout. Některé z nich nabízí dokonce půjčky na rodičovské dovolené online.

V případě, že by se náhodou některá z maminek dostala do finančních potíží a nebyla by schopna půjčku na rodičovské splácet může si zažádat o odložení či přerušení splátek nebo o jejich snížení a tím pádem časové prodloužení splácení.

Nebankovní instituce jsou nakloněny jakémukoliv řešení. Důležité je daný problém v případě neschopnosti splácet začít řešit.

Půjčka na rodičáku

Půjčka na rodičáku je možná bez jakýchkoliv poplatků. Není také potřeba dokládat výpisy z registrů nebo třeba příjem. Půjčka na rodičáku kolikrát vyřeší momentální tíživou finanční situaci maminek a oživí rozpočet.

Měli by se však vyhnout rychlým podezřelým půjčkám, půjčkám na směnku nebo od cizích osob, aby se nestali obětí podvodu. Na internetu lze najít různé srovnávače a kalkulačky, které porovnají půjčky na rodičovské dovolené od různých institucí.

Na základě tohoto srovnání si člověk může vybrat tu půjčku na rodičovské, která vyhovuje zrovna jemu. A jaké jsou výhody a nevýhody půjček pro maminky na rodičovské dovolené?

Výhody půjček pro ženy na MD:

  • rychlá finanční pomoc
  • jednoduché vyřízení
  • možnost odkladu splátek
  • možnost vyplacení v hotovosti i na účet

Nevýhody půjček pro ženy na MD:

  • vyšší úroková sazba u nebankovních institucí
  • nemožnost zažádat u bankovní instituce

Jakýkoliv člověk se může dostat do finanční tísně a tím do situace, kdy je nucen vzít si půjčku. Maminky na mateřské či rodičovské dovolené jsou v tomto případě ohroženou skupinou. Hlavně pokud jsou na východu dítěte samy. Není nic špatného na tom vzít si půjčku na rodičovské dovolené. Je jenom důležité si správně vybrat věřitele.