Bankovní půjčky

Bankovní půjčky jsou v posledních letech o něco výhodnější. Ještě před patnácti lety byl obvykle potřeba ručitel, kterého bylo velmi obtížné sehnat. A úroky samozřejmě také byly na jiné úrovni, takže půjčka v bance se nedala označit jako výhodná.

Vyšší konkurence od nových bankovních domů a hlavně nebankovních společností však přinutila zavedené banky chovat se poněkud jinak. Ztrátu klientů si nikdo v moderní době nemůže dovolit, pokud nechce přijít na mizinu.

Půjčka v bance může být sjednána naprosto na cokoliv. Dříve bylo nutné dokládat takřka vždy její účel, dnes je to potřeba jen u statisícových nebo milionových sum. Zákazník dnes na pobočce rozhodně neprosedí celé odpoledne.

Odpadají i mnohačetné poplatky. V minulosti si banka často účtovala poplatek za vedení úvěrového účtu nebo za samotné zprostředkování, to se v současné době vidí jen zřídka, ne-li vůbec.

Bankovní půjčky jednadvacátého století mají úrokovou sazbu často pod hranicí deseti procent. Klienti už také nejsou sankcionováni za jejich předčasné splacení. Pokud je člověk již klientem daného bankovního domu a má zde běžný, podnikatelský nebo například spořicí účet, může mít podmínky ještě výhodnější.

Občas může být založení běžného bankovního účtu podmínkou ke schválení půjčky. Pro půjčku v bance je samozřejmě potřeba doklad totožnosti (v některých případech je nutné mít dva tyto doklady) a také potvrzení o trvalém příjmu.