Státní půjčka a hypotéka pro mladé na bydlení

Dosáhnout na bydlení ve vlastním je pro mnoho mladých rodin nedosažitelným snem. Ačkoli západní Evropa se drží spíše nájemního trendu, mezi Čechy je hluboce zakořeněná potřeba bydlení vlastnit. Klasická hypotéka však skýtá různá úskalí. Proto s nabídkou řešení přichází stát. Co je státní půjčka? Kdo o ni může žádat?

Nedostatek bytů a rostoucí úrokové sazby hypoték většině mladých párů a rodin přidává starost navíc. Kde vzít dostatek financí a bydlet ve vlastním? Vzhledem k věku mají mladí za sebou jen krátký profesní život a nedostatečné úspory potřebné k získání klasické hypotéky. Hypotéka pro mladé bývá utopií. Půjčky na bydlení pro mladé nejsou příliš k mání.

Hypoteční úvěr se z těchto důvodů vzdaluje z dosahu čím dál více mladým párům, které láká osamostatnit se od rodičů a založit rodinu ve vlastním domově. Pomocnou ruku nabízí stát, respektive Ministerstvo pro místní rozvoj, které už od roku 2018 vede program Vlastní bydlení a propaguje státní půjčku pro mladé rodiny.

TIP: Hypoteční trh je pestřejší než kdy dřív. Hypotéka MONETA, hypotéka Komerční banky nebo hypotéka ČSOB. Je možné sjednat také hypotéku od České spořitelny nebo hypotéku od Equa Bank.

V roce 2021 bylo o půjčky pro mladé podáno 443 žádostí o objemu 641 milionů korun. Na program však bylo vyčleněno o 111 milionů méně. Značí to nebývalý zájem mladé populace o státní úvěr. Důvodem je zejména rozvolnění přísných podmínek pro poskytnutí státní půjčky, zejména co se týče výměry bytu nebo věkové hranice.

Státní fond podpory investic

Státní půjčku uvolňuje Státní fond podpory investic (SFPI) a vede ji pod názvem Úvěrový program na pořízení nebo modernizaci obydlí pro lidi do 40 let pečující o dítě do 15 let. Dříve byla věková hranice stanovena na 36 let, v loňském roce byl limit zaoukrouhlen. Nyní je poskytována půjčka pro mladé do 40 let.

Státní půjčka přichází vhod tehdy, když stavební spoření nestačí, ačkoli úvěr u stavební spořitelny může být levnější než hypotéka. V případě, že mladí lidé ještě studují a potřebují finance, mohou využít dostupných studentských půjček či studentských účtů. Ty nejlepší účty pro studenty s sebou nesou mnoho výhod.

Státní fond podpory investic (dříve Státní fond rozvoje bydlení) poskytuje kromě státní půjčky pro mladé také finanční podporu na zateplování, výstavbu pro obce, regeneraci sídlišť a výstavbu nájemních bytů. Dále úvěrové programy na obnovu obydlí postiženého živelní pohromou či na podporu revitalizace a regenerace brownfieldů.

Výhody programu Vlastní bydlení

Výhodou státní půjčky Vlastní bydlení je spolehlivý věřitel v podobě státu, což redukuje riziko podvodného jednání. Dlužník má jistotu, že si finance opatřil z důvěryhodného zdroje a vyhnul se tak nepoctivým lichvářům. Program lze čerpat po celém území ČR a lze jej čerpat i jako půjčku pro studenty.

Četnými přednostmi programu je správa a vedení úvěru bez poplatků. Finanční zatížení neuléhá ani na předčasné splacení dlouhodobé půjčky a v programu jsou samozřejmostí mimořádné splátky. SFPI nabízí zdarma také odbornou pomoc a konzultace. Při narození či osvojení dítěte lze u úvěru na pořízení bydlení čerpat dotace 30 000 korun.

Program se řídí nařízením vlády č. 1/2021 Sb., o podmínkách použití peněžních prostředků Státního fondu podpory investic formou úvěru poskytovaného na modernizaci nebo pořízení obydlí. Státní půjčku lze využít na:

  • výstavbu novostavby rodinného domu
  • koupi bytu nebo rodinného domu
  • modernizaci a rekonstrukci obydlí

Nově je rovněž možné využít státní půjčku pro mladé na koupi družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu. Alternativou může být hypotéka na družstevní byt.

Vlastní bydlení nemusí znamenat nesplnitelný sen. Státní fond nabízí pomocnou ruku.

Státní půjčka pro mladé – výše úvěru

Minimální výše úvěru na modernizaci bydlení je podmíněna částkou 50 000 korun, maximální částka je zastřešena 600 000 korunami. Na pořízení bytu nebo družstevního podílu v bytovém družstvu jsou vyhrazeny 2 miliony Kč, nejvýše však 90ceny sjednané, nebo ceny obvyklé dle zákona o oceňování majetku, je-li nižší než cena sjednaná.

V případě rodinného domu pořízeného výstavbou je částka navýšena na 2 400 000 Kč, nejvýše však 90 % skutečných nákladů na výstavbu. U koupě nejvýše 90 % ceny sjednané, nebo ceny obvyklé dle zákona o oceňování majetku, pokud je nižší než cena sjednaná. To se týká i ceny pozemku.

Státní půjčka na bydlení – úroková sazba

Obecně půjčka na bydlení pro mladé od státu představuje lepší podmínky, především nižší úrok než bankovní hypotéka. Jedná se tedy o výhodné půjčky pro mladé. Valná část populace by uvítala bezúročnou půjčku pro mladé páry.

Státní půjčka na bydlení pro mladé není zcela bez úroku, jak by se mohlo nabízet. Výjimku z úroků předkládá pouze první půjčka zdarma u některých nebankovních společností.

TIP: Bezúročná půjčka pro mladé je k dispozici jen u nebankovních půjček. Namátkou u společností Zaplo a Kamali.

Bezúročná půjčka od státu pro mladé na bydlení neexistuje. Výše úrokové sazby půjčky pro mladé od státu nesmí být nižší než 1 % p.a. a je fixní po dobu 5 let. Aktuální úroková sazba činí 1,76 % p.a. Za každé dítě do 15 let věku, o něž žadatel pečuje ve vlastní domácnosti, se úrok snižuje o 0,2 procentního bodu.

Příchod dítěte do rodiny může znamenat finanční zátěž. Proto státní fond umožňuje odložit splácení jistiny až na dva roky.

Státní hypotéka pro mladé – splatnost úvěru

Splatnost státní půjčky na bydlení pro mladé je rozlišována dle účelu, tedy je-li úvěr čerpán na modernizaci či koupi bydlení.

  • 10 let v případě úvěru na modernizaci
  • 20 let v případě úvěru na pořízení obydlí

SFPI umožňuje přerušit splácení jistiny až na dva roky, a to z následujících důvodů: narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče či pěstounství. Splatnost úvěru se tímto prodlužuje o dobu, na níž bylo přerušení splácení jistiny povoleno.

Dítě však není jedinou podmínkou k povolení přerušit splácení jistiny. Dalšími oprávněnými žádostmi mohou být ztráta zaměstnání po dobu delší než 3 měsíce, rovněž nemoc trvající dobu delší než čtvrt roku, případně skon člena domácnosti. I v těchto případech nesmí přerušení splácení trvat déle než dva roky.

O státní půjčku pro mladé lze požádat na pracovištích Státního fondu podpory investic v Praze, Vinohradská 1896/46, 120 00 Praha 2 a v Olomouci, Dolní náměstí 192/9, 779 00 Olomouc. Osobně, poštou, případně datovou schránkou.

Fond českého bydlení

Existuje způsob, jak si vydělat na vlastní bydlení svépomocí? Proč projednou nenechat peníze růst po své vlastní ose? Investice do bydlení je velmi výnosná.

Je první český fond nájemního bydlení, kde mohou lidé investovat do nájemních bytů. Poptávka po nájemním bydlení je totiž trvalá a de facto nezávislá na ekonomickém vývoji. Fond českého bydlení slibuje růst nájemních výnosů, neboť nájmy v České republice mají dlouhodobě růstovou tendenci.

Svůj podíl na velkém potenciálu investic mají také výnosové regiony s nadstandardním zhodnocením. Rizika investování jsou limitovaná a diverzifikována na velké množství bytů/nájemníků. Ve prospěch fondu hraje také fakt, že byty jsou snadno zpeněžitelným aktivem.

Fond českého bydlení se chlubí zhodnocením 7,72 % p.a. za rok 2021. Portfolio v současné době činí 9 činžovních domů a 114 bytových a nebytových jednotek po různých koutech ČR.

Levné bydlení – financování

Jak vyřešit bydlení levně? Financování budoucího i současného bydlení není jednoduché. Mnoho lidí se brání uvázat se ke klasickým hypotékám a hledají alternativní postupy, jak si zajistit financování s nejlepší možnou sazbou a výhodnými podmínkami. Nechtějí si nuceně zakládat bankovní účty nebo související pojištění, když nemusejí.

Na českém trhu působí různé bankovní domy, které tyto služby nabízejí. Řešení bydlení levně zprostředkovává například FINPOINT nebo společnost LEVNÉ DOMKY. Levné bydlení – financování není nemožné. Jen je potřeba provést důkladnou rešerši trhu a vybrat si to nejvýhodnější řešení.

Tato stránka je vhodná právě pro ty z Vás, kteří řeší financování svého budoucího nebo i stávajícího bydlení. Vaším cílem je zajistit si toto financování u renomovaného bankovního domu, ale zároveň za nejlepších možných sazeb a výhodných podmínek, které by Vás nenutily uzavírat si další finanční produkty, jež by celkové financování mohly prodražit a obecně byly obtíží navíc (povinné otevírání účtů, uzavírání více různých pojištění než je nutné, atd.).