Půjčka na zástavu nemovitosti – srovnání, zkušenosti, nabídka

Rozhodnutí vzít si půjčku není nikdy jednoduché a pro správný výběr je především potřeba znát všechny možnosti, které se na trhu nabízejí. Například v situacích, kdy věřitel není ochoten poskytnout zájemci o půjčku dostatečně vysokou částku, může být vhodné zamyslet se nad zástavou nemovitosti. Jaký je princip půjček na zástavu nemovitosti, v čem jsou výhodné a na co si naopak dát pozor?

Půjčka se zástavou nemovitosti má jak pro dlužníka, tak pro věřitele řadu předností. Poskytovatelé takových půjček mají větší jistotu, že zákazník svůj dluh splatí, a mohou mu tedy poskytnout mnohem výhodnější podmínky než u běžných bankovních úvěrů a nebankovních půjček.

Půjčky na nemovitost mívají zpravidla poměrně nízkou úrokovou sazbu a RPSN (roční procentuální sazbu nákladů). Věřitelé mimoto bývají ochotni půjčit dlužníkům velmi vysoké částky s dlouhou lhůtou splatnosti.

Každopádně by ovšem byla chyba zapomínat na zcela elementární fakt, že dlužníkovi, který nebude schopen půjčku splatit, hrozí ztráta zastavené nemovitosti. Rozhodně se tak nejedná o půjčku pro každého.

Věřitelé mají při půjčování na nemovitost větší jistotu, a proto nabízejí výhodnější podmínky.

Jak funguje půjčka na nemovitost

Poté, co se zájemce rozhodne pro konkrétní společnost nabízející půjčku s ručením nemovitostí, podá si online žádost přes dané webové stránky. Dále obvykle proběhne ocenění nemovitosti, na základě kterého je učiněna nabídka půjčky.

Půjčované částky se mohou pohybovat i v řádech milionů korun, většinou však nepřesahují 70 % hodnoty zastavené nemovitosti. I lhůta splatnosti je vysoká: u některých společností to může být i 20 či 30 let. Půjčky na zástavu nemovitosti jsou poskytovány prakticky na cokoliv.

Lze zastavit různé typy nemovitostí, a to:

 • byt v osobním vlastnictví
 • rodinný dům
 • chatu či jiný rekreační objekt
 • komerční objekt
 • pozemek

Kromě toho poskytovatelé půjček obyčejně požadují ještě splnění následujících kritérií:

 • nemovitost se nachází na území ČR
 • nemovitost je zapsána v katastru nemovitostí
 • nemovitost má (nebo bude mít) přiděleno číslo popisné
 • na nemovitost se neváže zatížení věcným břemenem

U půjček na nemovitost nicméně není podmínkou, aby daná nemovitost byla vlastní nemovitostí zájemce o půjčku; dlužník a zastávce mohou být dvě různé osoby.

TIP: Někdy se člověk dostane do takové finanční situace, že se musí poohlížet po půjčkách pro zadlužené.

Zastavovaná nemovitost nemusí být ve vlastnictví dlužníka.

Výhody půjčky s ručením nemovitostí

Půjčky na zástavu nemovitosti jsou v mnoha ohledech velice výhodné. Mezi jejich hlavní přednosti patří mimo jiné:

 • příznivé podmínky a nízké splátky díky ručení nemovitostí
 • snadné vyřízení žádosti online – jedná se půjčku přes internet
 • vysoká míra schválených žádostí

Nevýhody takových půjček se dají shrnout do jednoho hlavního problému: dlužníkovi hrozí, že v případě neschopnosti splácet přijde o svou nemovitost.