Nebankovní půjčky na ruku – jsou bezpečné?

Půjčky v hotovosti jsou oblíbenou možností, jak rychle získat potřebné peníze. Nabízí rychlou hotovost pro nouzové situace. Jak získat půjčky na ruku?

Pokud někdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může ho rozbitá pračka nebo nezaplacená elektřina nemile překvapit. Co v takové situaci dělat? Řešením může být půjčka na ruku.

Půjčky od soukromých osob jsou často vítanou možností, když z jiných zdrojů nejsou peníze k dispozici. Takové půjčky jsou vhodné pro mnoho lidí, kteří potřebují krátkodobou finanční pomoc. Je třeba si však uvědomit, že půjčka od soukromé osoby může být spojena s riziky. Jaká to jsou?

Půjčky na ruku – parametry

Půjčky na ruku neboli v hotovosti většinou poskytují jen nebankovní věřitelé. Jsou to úvěry s krátkou dobou splatnosti a zpravidla se poskytují jen v nižších částkách. Půjčky v hotovosti jsou proto vhodné, pokud člověk potřebuje finanční prostředky v naléhavých situacích.

Výhodou nebankovních půjček na ruku je rychlé jednání bez zbytečné administrativy. Důležité je však pamatovat na to, že hotovostní půjčky bývají často spojeny s vyššími úrokovými sazbami a náklady.

Půjčky od soukromých osob – jsou bezpečné?

Půjčky od soukromých osob vyvolávaly velké diskuze a obavy mezi dlužníky. Pravdou je, že řadu z nich dostaly tyto půjčky do velkých finančních problémů. Co jsou vlastně půjčky od soukromých osob? A je nutné se jich bát?

Pojem půjčka od soukromých osob může mít dva významy – buď se jedná o půjčku od lidí, kterou zprostředkuje prověřená platforma (tzv. P2P půjčka), nebo jde o klasickou půjčku od soukromé osoby, nazývanou také jako půjčka od soukromníka.

V prvním případě se není čeho bát. Pokud žadatel zvolí P2P půjčku (peer-to-peer) přes nějakou ověřenou platformu (např. Zonky), je riziko podvodu ze strany poskytovatele téměř nulové. Peer to peer platformy propojují stranu nabídky a poptávky a zároveň zajišťují převod peněz oběma směry. To všechno za transparentních podmínek a za nižší poplatky.

Jak fungují P2P půjčky? Žadatel se nejprve zaregistruje na dané platformě a ta si ho prověří stejně, jako to dělá banka. Zajímá se o výši příjmu, závazky, dluhy z minulosti apod. Na základě toho mu přidělí rating, neboli schopnosti půjčku splatit.

Soukromí věřitelé se pak mohou rozhodnout, zda danému žadateli půjčí, nebo ne. V P2P platformě se na půjčku mohou složit klidně desítky lidí a půjčku dostane i ten, kdo by ji bance třeba nedostal.

V případě klasických půjček od soukromých osob, které nejsou P2P půjčkami, je nutné se mít na pozoru. Mohou být extrémně nevýhodné.

Pokud tedy člověk hledá bezpečnou půjčku od soukromé osoby, měl by jednoznačně zvolit tzv. půjčku od lidí, kterou zprostředkovává spolehlivá a ověřená platforma.

Půjčky od soukromých osob – na co si dát pozor?

Když už se někdo rozhodne pro klasickou půjčku od soukromých osob, měl by vědět, na co si dát pozor. Soukromé osoby, které poskytují půjčku, nevyžadují doložení příjmu a nekontrolují úvěrové registry. Proto se na ně obracejí hlavně lidé, kteří nemají dostatečný příjem nebo mají záznam v registru dlužníků.

První věcí, na kterou by se měl žadatel zaměřit, je důvěryhodnost poskytovatele půjčky. Každý by si měl být jistý, že dostane férovou a bezpečnou půjčku. Soukromé osoby nejsou na rozdíl od bank a nebankovních věřitelů pod dozorem státu.

Na poli půjček od soukromých osob se proto pohybuje mnoho řada věřitelů, jejichž půjčky mnohdy hraničí s lichvářskými půjčkami. Tito věřitelé cílí na rizikové klienty ve špatné finanční situaci, kteří jsou mnohdy ochotní si vzít půjčku za jakýchkoliv podmínek.

Než se člověk k půjčce od soukromých osob zaváže, měl by si dobře přečíst smlouvu a její podmínky. Také by si měl spočítat celkové náklady půjčky, tedy kolik nakonec za půjčku zaplatí. A měl by si být jistý, že tuto částku dokáže včas splatit.

Půjčky od soukromých osob totiž mívají vysoké sankce za pozdní splacení. S těmito sankcemi je nutné se předem seznámit. Rovněž je třeba si pohlídat, že žadatel nepodepisuje žádné ručení majetkem nebo snad dokonce směnku.

V takovém případě by totiž i při krátkém prodlení mohl o majetek přijít. Na internetu je poměrně pestrá nabídka půjček od soukromé osoby na OP, proto je dobré být obezřetný, přečíst si recenze ostatních klientů a nepřistoupit na první nabídku.

SMS půjčka nonstop

Jako půjčka na ruku může fungovat i SMS půjčka nonstop. Ke sjednání této půjčky stačí mobilní telefon, tablet nebo počítač a přístup k internetu. Není zapotřebí chodit na kamenné pobočky věřitele. Žádost o SMS půjčku nonstop probíhá online.

Žadatel nejprve vyplní online formulář, následně věřitel SMS zprávou oznámí, zda byla půjčka schválena či nikoliv. Podepsání smlouvy probíhá pak probíhá potvrzovací SMS zprávou. O další půjčku už pak může žadatel žádat přes SMS.

Peníze se odesílají na účet žadatele. Někteří poskytovatelé však nabízejí i půjčky v hotovosti. Peníze se vyzvednou na pobočce věřitele, vybrané trafice nebo na jiném smluveném místě. Je to jednoduché a rychlé.

Na druhou stranu cena za SMS půjčku nonstop bývá vysoká a je potřeba si všechny náklady předem ověřit a spočítat.

Půjčka ihned jen na občanku

Pokud někdo nabízí půjčku ihned jen na občanku, může to být jen reklamní trik. Banky i nebankovní společnosti, které jsou pod kontrolou státu, totiž mají povinnost kontrolovat registry dlužníků a také ověřovat příjmy žadatele.

Tito věřitelé tedy půjčku ihned jen na občanku neposkytnou. Kromě občanky tak budou vyžadovat doložení příjmů. Chrání tím jak sebe, tak žadatele.

Samozřejmě jsou i věřitelé, kteří půjčku ihned jen na občanku nabízí a žádné jiné doklady neřeší. Bez zbytečných otázek a papírování poskytnou jak hotovost na ruku, tak peníze převodem na účet. Ovšem je potřeba vědět, že tyto půjčku nejsou příliš výhodné. Půjčit si peníze od těchto poskytovatelů je vždy velké riziko.

Půjčka ihned jen na občanku vypadá podezřele, pokud tím není myšleno, že k jejímu získání stačí jen jeden doklad. Pokud věřitel láká láká na nesolidní úvěr bez doložení příjmů, pak je lepší se takové nabídce vyhnout.

K čemu lze půjčku ihned jen na občanku využít? Prakticky vždy jsou tyto půjčky poskytovány jako bezúčelové, takže je lze použít na cokoliv. Koupit si telefon nebo domácí spotřebič.