Prodej auta krok za krokem – přepis, pojištění

Auto se neprodává každý den, proto nemusí být vždy jasné, jak přesně postupovat, na co nezapomenout a co vyřídit. Je nutné auto k prodeji připravit, najít kupce, vozidlo přepsat na nového majitele a zrušit povinné ručení. Jaký je postup při prodeji auta? Kolik přepis auta stojí? A jak zrušit pojistku na auto?

Proces prodeje auta se může zpočátku zdát matoucí, avšak pokud řidič zaujme organizovaný přístup, zvýší své šance na hladký, rychlý a výnosný prodej. Prodej auta – postup nemusí být složitý, stačí se řídit obecnými doporučeními a selským rozumem.

Neprodávat vůz autobazaru

Pokud člověk uvažuje o výměně svého stávajícího vozu za nový vůz zakoupený u prodejce, měl by si to dvakrát rozmyslet. Za ojeté vozidlo lze získat více peněz, pokud je prodáváno soukromě. Autobazary potřebují na ojetých vozech vydělávat; nakupují za nízkou cenu a prodávají za vysokou. Za ojeté vozidlo vyplatí co nejméně peněz, a protože vyjednávají každý den, jsou v tom lepší.

Největší výhodou, kterou může autobazar nabídnout, je pohodlí – nákup na jednom místě, který umožní vyměnit staré vozidlo na místě a vyhnout se práci s jeho prodejem sami. Prodej autobazaru je jednodušší a snazší. Většina prodejců však chce relativně nové vozy; nemají velký zájem o starší vozidla s vysokým počtem najetých kilometrů.

Nezbytné papírování

Technický průkaz: Dokládá, že je prodejce zákonným vlastníkem vozu. Po uskutečnění prodeje bude nutné auto přepsat na nového majitele.

Kupní smlouva: Kontrakt, v němž je uveden typ, model a značka prodávaného auta. Dále státní poznávací značka, VIN kód, údaje o prodávajícím a kupujícím a prodejní cena.

Záznamy o údržbě a opravách: Někteří kupující se mohou chtít podívat na záznamy o údržbě a opravách vozidla na STK, aby se ujistili, že o něj bylo v průběhu let dobře postaráno.

Předprodejní příprava

Nyní je čas svůj vůz vyšperkovat a připravit pro potenciální kupce. Vyčistit a vyluxovat interiér vozu a zbavit jej nepořádku. Důkladně umýt exteriér. Obal prodává, proto pokud se na karosérii objevují promáčkliny nebo škrábance, vyplatí se prodávajícímu je před prodejem odstranit a zvýšit tak šance na výnosnější prodej.

Inzerce

Dalším krokem je informovat potenciální kupce o tom, že je vozidlo k dispozici. Pokud řidič prodává auto do autobazaru, je třeba kontaktovat více prodejců, porovnat ceny a získat nejlepší nabídku.

Pokud řidič prodává svůj vůz soukromě, bude si muset podat inzerát. Lze zkusit i online fóra nebo skupiny zaměřené na konkrétní značku, pokud pro vůz existují. Nepodceňovat také sílu sociálních médií. Sdílení přáteli a rodinou prostřednictvím sítí Facebook a Twitter je polovina úspěchu.

Při popisu svého vozu v inzerátu je důležité být upřímný. Uvést tolik informací, kolik by chtěl vidět prodejce na místě potenciálního kupujícího. Nic nezatajit. A co je nejdůležitější, podpořit svůj inzerát velkým množstvím fotografií. Pořídit snímky kabiny a exteriéru vozu z více úhlů.

Nejlichotivějšího osvětlení nastává zhruba hodinu po východu slunce nebo v době těsně před jeho západem. Fotografovat na odlehlém místě, aby v pozadí nebyly žádné objekty, které by odváděly pozornost od vozu.

Zkušební jízda

Při prodeji bude nutné s potenciálními kupujícími domluvit zkušební jízdu. Ideální je sejít se během dne na veřejném místě, například na parkovišti u nákupního centra nebo na místě s dobrým provozem. Psychicky i takticky pomůže mít s sebou doprovod, což platí pro obě strany.

Na zkušební jízdu je vhodné se vydat společně (prodejce i potenciální kupec). To umožní mít vozidlo neustále na očích. Kupující mimo město také nemusí znát danou oblast a jízda na sedadle spolujezdce umožní poskytnout pomoc při navigaci. Vhodné je také zkrátit konverzaci na minimum, aby se kupující mohl soustředit na to, jak vůz jezdí.

Přepis auta

Poté, co je dohoda s kupcem uzavřena a je podepsána kupní smlouva, je potřeba prodávané auto podrobit evidenční kontrole. Ta má za účel porovnat aktuální stav vozidla s údaji v technickém průkaze, zejména:

 • VIN vozidla (výrobní číslo)
 • barva karoserie
 • typ motoru
 • výrobní štítek s údaji o vozidle
 • rozměry pneumatik a ráfků
 • tažné zařízení
 • počet míst k sezení

Protokol o evidenční kontrole provedené na jakékoliv Stanici technické kontroly nesmí být starší než 1 rok. Evidenční kontrola probíhá zpravidla na počkání a její průměrná cena se pohybuje kolem 500 korun. Některé STK mohou kvůli vytíženosti vyžadovat objednání předem.

Od prodeje auta má prodejce desetidenní lhůtu na přepsání auta na nového majitele, jinak hrozí pokuta až 50 000 Kč. Činí tak na úřadu obce s rozšířenou působností. S sebou na úřad je nezbytné přinést následující doklady a formuláře:

 • občanský průkaz obou zúčastněných stran (prodejce i kupující)
 • doklad o platném povinném ručení
 • velký a malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozu)
 • formulář k přepisu vozidla
 • případně plná moc pro přepis vozidla

Protokol o evidenční kontrole v jeho papírové podobě již není nutné přinášet. Pracovník úřadu jej dohledá sám v systému evidenčních kontrol.

Kolik stojí přepis aut? Tento úkon je zpoplatněn 800 korunami. Pokud se z jakéhokoliv důvodu nemůže prodejce nebo kupující, případně oba, osobně dostavit na úřad, lze zplnomocnit jakoukoliv zletilou, svéprávnou osobu způsobilou k právním úkonům. K tomu slouží plná moc na přepis auta, která musí být notářsky ověřená.

Pojištění vozidla

Při prodeji auta nelze zapomínat na zákonné pojištění. Povinné ručení musí mít ze zákona uzavřeno každý automobil evidovaný v registru silničních vozidel. Pokud je auto prodáváno, musí nový majitel pojistku uzavřít ještě před přepisem auta na úřadě. Obvykle je s povinným ručením uzavíráno i havarijní pojištění.

Původní vlastník následně vypoví smlouvu o povinném ručení u své pojišťovny. Jak zrušit pojistku na auto? Výpověď povinného ručení má svá specifika a obvykle tak nelze učinit s okamžitou platností, nýbrž je potřeba dodržet výpovědní lhůtu. Například při změně pojišťovny, zejména před uplynutím pojistného období.

Pokud však došlo k likvidaci vozu nebo jeho prodeji, pojišťovny smlouvy ruší ihned na základě podané žádosti, respektive výpovědi. Případný přeplatek na pojistném pojišťovny zasílají klientovi zpět v konečném vyúčtování.