Do čeho investovat malé částky?

V dnešní době je investování vydělaných peněz snazší než kdykoli předtím. Existuje spousta možností i pro ty, kteří mají nízký rozpočet. Kam investovat malé částky?

Je mnoho možností, kam investovat malé částky peněz a vybudovat si tak bohatství. Ať už člověk s investováním teprve začíná, nebo je již aktivním investorem, existují strategie, jak maximalizovat výnosy i s omezeným objemem finančních prostředků.

I malé investice mohou přinést velké zisky. Klíčem k budování bohatství je osvojení si správných návyků a vytrvalost. Ovšem je důležité si uvědomit, že aby mohl člověk investovat, musí nejprve našetřit nějaké peníze. Asi každému je jasné, že půjčkou pro začínající podnikatele bez příjmu nikdo nezbohatne.

Nicméně nějak se začít musí. I půjčky a úvěry pro podnikatele i bez příjmu můžou vést k rozjezdu podnikatelského plánu, který bude generovat zisky. Část zisků lze potom investovat a vybudovat si silné portfolio. Kam investovat malé částky?

Jak začít s investováním?

Investování se může zdát jako náročná a složitá záležitost. Pravdou však je, že každý může začít investovat jen s několika základními principy. Ať už je začátečník, nebo zkušený investor, který chce prozkoumat nové cesty, zde je několik tipů, které mu pomohou začít.

Investování vyžaduje strategické plánování a pochopení celkových finančních cílů. Než se člověk vrhne na finanční trhy, měl by si vytvořit podrobný investiční plán. A to posouzením své tolerance k riziku, finanční situace a podmínek případného dluhu, který má.

To mu pomůže určit částku, kterou chce investovat, jaké typy investic a nejlepší způsob správy portfolia. Následně je důležité vybrat si spolehlivého makléře nebo investiční platformu jako je třeba Portu.cz. Mnoho online služeb nabízí různé investiční možnosti.

Klíčem k chytrému investičnímu rozhodování je vědět, které investice je třeba realizovat. Na základě průzkumu si lze vytvořit investiční portfolio přizpůsobené individuálním cílům. Zvážit by se měla diverzifikace portfolia investováním do různých aktiv.

Pokud je někdo nováčkem v oblasti investování, může začít se spořícím účtem. Založení spořicího účtu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak začít investovat. Peníze vložené na spořicí účet jsou bezpečnou formou investice.

Výhodou navíc je, že naspořené peníze lze kdykoliv vybrat a není nutné si brát např. podnikatelský úvěr bez daňového přiznání. Provedení první investice se může zdát skličující, ovšem dodržování těchto tipů může tento proces usnadnit.

Investování do akcií

Investování do akcií může být skvělým způsobem, jak i s malými částkami vybudovat dlouhodobé bohatství. Akcie umožňují vlastnit malou část společnosti. Když investor vlastní akcie této společnosti, automaticky se stane jejím akcionářem.

Akcionáři získávají podíly na zisku společnosti (dividendy). Na druhou stranu pokud daná společnost zkrachuje, investor o své investice přijde. Proto je při investování do akcií vhodné diverzifikovat své portfolio.

Diverzifikace portfolia je zásadní pro minimalizaci rizik. Investovat by se mělo do různých odvětví a různých společností s různými typy akcií. To zajistí bezpečnější investici.

Investování do ETF

ETF je zkratka pro burzovně obchodovatelné fondy. Obchodování ETF probíhá jako u běžné akcie na burzovních trzích a jedná se o produkt, který kopíruje ceny nějakého podkladového aktiva (komodity, dluhopisy aj.).

Investor má nárok na část zisků, jako jsou zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy a může získat zbytkovou hodnotu v případě likvidace fondu. ETF mají několik výhod.

První je, že jsou velmi transparentní a efektivní, což investorům umožňuje lepší přehled o tom, jak jsou peníze investovány. Další výhodou ETF je jejich rozmanitost.

Díky ETF mohou investoři expanzivně obchodovat v různých sektorech bez potřeby nakupovat jednotlivé akcie. Náklady na ETF jsou také nižší než náklady na jednotlivé akcie a dluhopisy.

I když existuje široká škála ETF, nejznámější z nich jsou indexové ETF, které kopírují výkon indexu jako S&P 500. Indexové ETF jsou velmi oblíbené kvůli snadnému obchodování a nízkým nákladům.

I přes tyto výhody však ETF mají určité omezení. Například často mají nižší výnosy než jednotlivé akcie.

Investování do dluhopisů

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje vydavatele (emitenta) vyplatit majiteli dluhopisu peněžní obnos uvedený v dokladu včetně úroku, a to v daném termínu. Na rozdíl od akcie zajišťuje tento cenný papír předem stanovený finanční výnos.

Lze investovat do státních dluhopisů, podnikových (korporátních) nebo komunálních. Sázkou na jistotu jsou státní dluhopisy, protože zde nehrozí krach státu. Na druhou stranu je tento typ dluhopisů je charakterizován nižším úrokovým výnosem.

Naopak korporátní dluhopisy jsou výnosnější, ovšem také různě rizikové v závislosti na dané společnosti.

Jak dluhopisy fungují? Zakoupením dluhopisů investor vlastně poskytuje emitentovi půjčku a ten se za to zavazuje, že mu bude pravidelně platit úroky až do konce jejich platnosti. Po uplynutí této doby dostane investor zpět i to, co za dluhopisy zaplatil (jejich nominální hodnotu).

Investování do kryptoměn

Kryptoměny jsou digitální měny. Jedná se o poměrně novou formu platebního mechanismu, který může fungovat bez omezení času či místa. Jde o decentralizovanou formu plateb, která není regulována žádnou vládou ani centrální bankou, a jsou nástrojem pro transakce ve virtuálním světě.

V současné době existuje více než 1 600 druhů kryptoměn. Nejznámější kryptoměnou je bitcoin, ostatní spadají do jedné velké množiny, které se říká altcoin (patří sem např. ethereum). 

Kryptoměny jsou oblíbené z důvodu jejich anonymity. Pro začátečníky se investování do kryptoměn příliš nedoporučuje. Investice do kryptoměn je totiž velice riziková. Lze pohádkově zbohatnout, ovšem i rychle prodělat.

Bitcoin se obchoduje na kryptoměnových burzách a u některých brokerů. Tyto platformy umožňují nakupovat a prodávat Bitcoiny za jiné měny (například za EUR nebo USD) nebo za jiné kryptoměny.

P2P půjčky (peer-to-peer)

P2P půjčky jsou relativně novým konceptem. Tato investiční možnost je středně riziková a spočívá v poskytování půjček dlužníkům za stanovenou úrokovou sazbu. Investor může využít různé online platformy a začít investovat již s několika stovkami korun.

Jak P2P půjčky fungují? Osoba, která si potřebuje půjčit peníze, se na platformě zaregistruje a zažádá si o půjčku. Uvede, kolik peněz potřebuje, na co je hodlá použít, jaká je její finanční situace, z čeho má příjmy a jaké má výdaje.

Investoři se s poptávkou seznámí a sami se rozhodují, jestli na půjčku za předem známých podmínek přispějí. O úroku rozhoduje zejména bonita dlužníka. Čím solventnější dlužník, tím nižší úrok.

V Česku P2P půjčky poskytují například Zonky, Fundlift nebo Bankerat.

Investování do komodit

Komodity tvoří součást každodenního života, proto je dobré do nich investovat. Komodity představují dobrý prostředek k uchování finančních prostředků, neboť většinou nepodléhají inflaci. Co se mezi komodity řadí?

Především jde o vzácné a drahé kovy jako jsou zlato, stříbro, platina nebo palladium. Dále pak nerostné suroviny, které se používají k výrobě pohonných hmot a elektřiny, tedy ropa, uhlí, zemní plyn nebo topný olej. Mezi zemědělské komodity patří kakao, cukr, bavlna nebo káva.

Z drahých kovů se nejvíce vyplatí investovat do zlata, protože jeho hodnota neklesá. Investiční zlato je dlouhodobě považováno za stabilní vklad. V takovém případě se každému začínajícímu investorovi bude hodit vědět, kde koupit zlatou cihlu. Z nerostných surovin pak vede zemní plyn a ropa.

Ovšem je třeba vědět, že obchodovat komodity je náročné. Jejich ceny totiž ovlivňuje velké množství nepředvídatelných faktorů jako je počasí. Ceny tak neustále kolísají.

Investování do nemovitostí

Pokud chce člověk investovat a zároveň omezit rizika, nemovitosti jsou skvělou volbou. Existují dva hlavní přístupy k investování do nemovitostí:

  • nakupovat fyzické nemovitosti (přímo) – byty, pozemky, chaty a domy
  • investovat do nemovitostí nepřímo – nemovitostní fondy, crowdfunding

Přímá investice do nemovitosti vyžaduje větší obnos peněz. Investor celou nemovitost koupí a vlastní. Tím pádem se o ni samozřejmě musí starat. Naproti tomu u nepřímé investice dá své peníze nějakému fondu, investiční společnosti nebo crowdfundingové platformě, která investuje do nemovitostí peníze za investora.

Nestává se tak fyzickým vlastníkem nemovitosti, ovšem nemusí řešit každodenní problémy, které jsou se správou fyzické nemovitosti spojené. Každému tedy bude vyhovovat něco jiného. Samozřejmě také záleží na tom, kolik může člověk investovat.