Co je třeba zařídit před odstěhováním do ciziny?

Stěhování do zahraničí může být vzrušující, v některých situacích i skličující zkušenost. Je důležité podniknout všechny nezbytné kroky k tomu, aby stěhování proběhlo co nejhladčeji a bez stresu.

Jaké jsou nejdůležitější oblasti, které je třeba před stěhováním do zahraničí zvážit a zařídit?

Zajištění automobilu

Jedním z prvních kroků je zajištění auta. Pokud je v plánu automobil převážet do nového místa, je důležité před stěhováním zajistit všechny potřebné opravy a ujistit se, že je auto stoprocentně pojízdné. Také je třeba zjistit, jaké dokumenty a poplatky je třeba zaplatit před převozem auta do zahraničí.

Pokud se auto nepřiváží, je důležité uskutečnit prodej nebo likvidaci vozu a vyplacení případných zbývajících poplatků, jako je úvěr či leasing.

V případě, že si člověk přeje auto ponechat v Česku, může dát auto do depozitu. Konkrétně poznávací značky automobilu. Tím odpadá povinnost platit povinné ručení, ovšem auto samotné musí být odstaveno mimo silniční komunikaci – například do garáže nebo na soukromý pozemek.

Vyřazení auta z provozu lze zařídit na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Na tom samém úřadě pak může majitel vozu auto vrátit zpět do provozu. Co je k odstavení vozidla potřeba?

Žadatel o dočasně vyřazení automobilu z provozu musí předložit:

  • občanský průkaz
  • malý technický průkaz
  • velký technický průkaz
  • obě registrační značky vozidla
  • vyplněný formulář žádosti o dočasné vyřazení vozidla
  • prohlášení, že vozidlo není odstaveno na veřejné komunikaci

Majitel vozu musí následně zaopatřit auto tak, aby nijak neškodilo životnímu prostředí. Auto lze vyřadit z provozu na 12 měsíců, poté lze doba případně prodloužit.

Převoz osobních věcí

Při zařizování převozu věcí do nové země v zahraničí je třeba dodržet několik kroků, které zajistí hladký průběh procesu a bezpečné doručení věcí na místo určení.

Prvním krokem je prozkoumání dostupných mezinárodních stěhovacích služeb. To lze provést online a prohlédnout si služby a ceny různých společností. Neprohloupí ten, kdo bude kontaktovat všechny potenciální služby přímo a promluví si s nimi o stěhování, porovná ceny a položí otázky.

Jakmile bude vybrána vhodná služba, stěhovací firma vytvoří soupis všech věcí, které mají být odeslány. Ten by měl obsahovat podrobný popis každé položky, její hmotnost a rozměry a přibližnou hodnotu. Tento soupis bude použit pro výpočet nákladů na stěhování.

Dalším krokem je výběr vhodného způsobu přepravy a typu doručení, který nejlépe vyhovuje požadavkům.

Vždy je třeba mít zařízené nové bydlení dopředu, aby nedošlo ke komplikacím po příjezdu do země.

Letenky a víza

Při stěhování do zahraničí je třeba co nejdříve zajistit a rezervovat letenky a mít tak jistotu nejvýhodnější nabídky. Důležité je také zjistit, zda jsou pro cestu do cílové země nutná víza.

Další oblastí, kterou je třeba zvážit, je, jaké věci si vzít s sebou na cestu. Při balení je důležité zkontrolovat konkrétní pokyny letecké společnosti týkající se velikosti a hmotnosti zavazadel. Tímto postupem lze ušetřit peníze a vyhnout se případnému zpoždění.

Nejvhodnějším zavazadlem pro let je obvykle malá kabelka nebo lehký batoh. Je také vhodné zvolit zavazadlo na kolečkách, které umožňuje snadnější přepravu po letišti.

Součástí zavazadla by měla být toaletní taška se základními čisticími a ošetřovacími prostředky, jako je zubní kartáček a pasta, deodorant nebo jiný sprej do letadla, mýdlo, holicí strojek a další potřebné věci. U příručního zavazadla pozor na přepravu tekutin a gelů – jedna lahvička nesmí přesáhnout 100 ml.

Všechny potřebné doklady, jako je cestovní pas, občanský průkaz, letenky a doklady o pojištění, je vhodné předem zabalit do kapsy na zip v zavazadle nebo je uložit do samostatné cestovní peněženky.

Pro pocit komfortu je nezbytné pohodlné oblečení, například volná trička, kalhoty a lehký svetr nebo tenká mikina s kapucí. Cesta letadlem může také způsobit dehydrataci, proto je třeba si na palubu vzít dostatek vody a také drobné občerstvení pro doplnění energie.

Sluchátka, maska na oči a nafukovací polštářek na krk dokáží udělat zázraky, protože zajistí pohodlné spaní a minimalizují rušivé vlivy ostatních. Také se může hodit tablet s filmy, časopis nebo kniha.

Let může zpříjemnit kniha, film nebo poslouchání hudby.

Ukončení stávajícího pracovního poměru

Když se člověk rozhodne přestěhovat do zahraničí, je důležité řádně a profesionálně ukončit pracovní poměr.

Jedním z nejdůležitějších kroků je podat žádost o ukončení pracovního poměru včas. V závislosti na podmínkách zaměstnanecké smlouvy a dohody mezi oběma stranami se může stát, že bude potřeba dodržet výpovědní lhůtu, která je většinou 2 měsíce.

Společnost by měla být o záměru zaměstnance odejít písemně informována, a to bez ohledu na pracovní pozici. Mělo by se tak stát co nejdříve, nejlépe spolu s vysvětlením rozhodnutí a poděkováním za příležitost, která mu byla poskytnuta. Je důležité, aby si zaměstnanec ponechal kopii tohoto dopisu pro svou vlastní evidenci.

Pokud je stěhování neplánované a náhlé, je důležité promluvit si s nadřízeným nebo personálním oddělením. Vysvětlení důvodů přesunu a poděkování za podporu a pomoc je nezbytné.

Před odchodem by měl zaměstnanec myslet také na všechny věci, které mu společnost vydala, jako je notebook, firemní kreditní karty, klíče nebo bezpečnostní průkazy. Pokud tyto předměty patří společnosti, měl by je zaměstnanec po skončení pracovního poměru vrátit.

Po odchodu by si měl zaměstnanec vyzvednout svou poslední mzdu, případnou proplacenou dovolenou, prémie nebo jiné dodatečné platby, které mu náleží, a také veškerou příslušnou dokumentaci.

To platí jak pro zkrácený, tak i pro plný úvazek – počet hodin plného úvazku je většinou 40 hodin, zkrácený úvazek má počet hodin méně, každopádně podmínky pro ukončení pracovního poměru jsou stejné.

V neposlední řadě je při zvažování stěhování do zahraničí důležité prozkoumat místní prostředí, například podnebí, životní náklady, pracovní vyhlídky a systém zdravotní péče. Takový postup může pomoci zajistit hladký průběh stěhování do nového místa bydliště.

Podniknutím nezbytných kroků a dostatečným průzkumem si každý, kdo se chystá přestěhovat do zahraničí, může zajistit úspěšné přestěhování bez stresu.