Novinka bezkontaktní výběr z bankomatu

Moderní technologie přináší novinku v oblasti výběrů z bankomatů. PIN je sice potřeba zadávat pořád, ale přinejmenším není nutné tak dlouho čekat na kartu, kterou bylo třeba dříve do bankomatu přímo vsunout. Bezpečně a současně i rychle, bezkontaktní výběry z bankomatu přináší stále více bank.

V současné době je to Air Bank a ČSOB, v blízké budoucnosti může být nabídka ještě o něco širší.

Velká novinka je spíše v testovacím režimu

Jednoduše stačí přiložit platební kartu na čip, zadat PIN a vybrat finanční hotovost podle svého gusta. Nic složitého, zvládne to úplně každý. Pokud je člověk vlastníkem novinky v oboru – bezkontaktní nálepky, které lze umístit na mobil, peněženku, klíčenku apod., půjdou výběry samozřejmě i jejím prostřednictvím.

Když už novinka, tak s využitím všech aktuálních možností. Velký hit je to v USA, ale rovněž i v sousedním Polsku. Ujme se alespoň do jisté míry také u nás? To je ještě otázka.

Češi mají rádi přehled ve svých financích a právě proto vybírají peníze z karet, aby měli větší přehled o svých platbách. Na tento fakt reagovala i nebankovní společnost, která založila správce financí Home Credit. Aplikace kontroluje pohyby, transakce a poskytuje klientům motivaci platit online.

Na rozdíl od supermarketů, kde lze nákup v hodnotě do pětistovky platit i bez zadání PIN, tady bude nutné zadat toto čtyřčíslí i při minimálním výběru. Jde o bezpečnost, která je tu až na prvním místě.

Bezkontaktně lze platit sedmi kartami z deseti, které jsou v oběhu. Nejde o nic složitého, stačí jen přiložit kartu ke konkrétní čtečce a během pár sekund je vyřešeno. Bez obtížného hledání drobných, kterých se v kase supermarketu záhadně nedostává a nevrlých pohledů prodavaček, které musejí zase vracet na tisícovku.

Air Bank a ČSOB

Air Bank však není jediným inovátorem, s bezkontaktními výběry přichází nově i ČSOB. Ta hodlá mít ve zkušebním provozu více bankomatů. Z celkového počtu čtyř tisíc tuzemských bankomatů ale tyto dvě banky mají jen malou část.

Nejvíc jich zatím má Česká spořitelna, zhruba 40 procent a Komerční banka, která disponuje sítí více než sedmi stovek strojů. Air Bank zatím nemá ani celou stovku bankomatů, ale v dohledné době se chystá k masivní expanzi. Z větších měst přejde i do menších – okresních – chystá se výstavba bankomatu například v Teplicích nebo Jihlavě.

V plánu má Air Bank spustit bezkontaktní výběr v ostrém provozu ještě letos (velmi pravděpodobně už s koncem října), podobně tak hodlá učinit ČSOB. Přidají se i další banky? Záleží samozřejmě na úspěchu celé akce, který se nedá jen tak dopředu předpovídat.