Než si vezmete půjčku

V dnešní době je opravdu velmi snadné dohodnout si úvěr, ovšem je potřeba důkladně vše promyslet. Pokud si žadatel rozváží částku, kterou potřebuje a osloví banku nebo nebankovní společnost s žádostí, je tu ještě pár věcí, které musí mít ujasněny už dávno předem.

Tento článek v základních bodech shrnuje, na co určitě v těchto případech nezapomenout.

K čemu slouží půjčka

Úvěr by měl mít pokud možno smysluplné využití. Jinými slovy, půjčit si na dárky k Vánocům nebo luxusní dovolenou v Orientu určitě není nikterak moudré, ale půjčka na rekonstrukci bytu nebo obnova vysloužilého vozového parku je už něco jiného. Věc, kterou si zákazník pořídí díky půjčce, by měl užívat dlouhodobě. Pokud se dostane do problémů se splátkovým kalendářem, může ji v nouzi prodat a peníze využít k vyrovnání se s věřitelem.

Je třeba pečlivě ověřit, kolik se za celou půjčku zaplatí, respektive o kolik bude přeplacena její jistina. Nejvíce pomůže výpočet RPSN (roční procentní sazba nákladů), který řekne prakticky vše. RPSN procentuálně vyjádří nejen úroky, ale i veškeré poplatky v rámci celé půjčky. Je to komplexní cifra, která sama o sobě napoví více, než prostá úroková míra.

Nabídek bankovních i nebankovních společností je navíc na trhu tolik, že porovnávat se vyplatí. Buď prostým srovnáním základních čísel, nebo využitím takzvaného srovnávače. Díky srovnávači zákazník pomocí pár kliknutí zjistí, která nabídka je zrovna pro něj ta nejlepší.

Číst podmínky až do konce

Pozor na drobná písmena a připomínky pod čarou. Každou smlouvu je třeba přečíst až do samého konce. Žadatel se tak může vyhnout nepříjemným překvapením v době, kdy už bude půjčka splácená. Dobré je také dát na názor ostatních. Vyplatí se poradit s rodinou a přáteli, kterým žadatel důvěřuje a pročíst si i internetová diskuzní fóra, kde se dá dozvědět více.

Zkrátka je potřeba mít pohromadě co nejvíce názorů na určitou problematiku, aby se žadatel mohl rozhodnout na základě většího množství informací. Ne vždy jsou reference pochvalné, proto je dobré vědět, na co si dát tam či onde pozor.

V neposlední řadě je nezbytné zjistit, zda je poskytovatel úvěru opravdu důvěryhodný. Vyplatí se vsadit na firmy, které se na tuzemském trhu pohybují už pěknou řádku let. Srovnávače na internetu spolupracují pouze s ověřenými společnostmi.

Anonymní inzerát někde v supermarketu nebo na zastávce autobusu přeci moc dobře nevypadá a může jít navíc o lichváře první kategorie. Smlouva s někým, o kom nejsou žádné informace, a nemá ani webovou prezentaci může být skutečná cesta do pekel, podobných věcí se je lepší raději vyvarovat.