Jak vybrat cestovní pojištění

Ať už člověk jede na druhý konec světa, nebo jen k našim sousedům, měl by mít sjednané cestovní pojištění. Jak vybrat správné cestovní pojištění? A na co si dát pozor při výběru pojištění do ciziny?

Před odjezdem na dovolenou všichni řeší letenky, ubytování, pronájem auta nebo krém na opalování. Jenže je tu i další důležitá věc, kterou by nikdo neměl podceňovat. Je jím cestovní pojištění.

Málokdo na cestovní pojištění myslí. Přitom je základem každého zahraničního výletu. I drobné lékařské ošetření se totiž v zahraničí může pěkně prodražit. A co teprve když se stane něco vážnějšího?

Pojištění do ciziny díru v rodinném rozpočtu neudělá, proto nemá smysl váhat nad tím, zda si ho pořídit či nikoliv. Navíc se dá na cestovním pojištění i ušetřit. Jak na to? A kde vybrat levné cestovní pojištění?

Proč je důležité mít cestovní pojištění?

Cestovní pojištění sice není povinné, avšak zodpovědní turisté ho sjednané mají. Chrání tím sami sebe. Jak známo, lékařská péče je v zahraničí dražší než u nás. Někdy mnohonásobně.

Člověk nikdy neví, co se může přihodit. Nečekaná bolest zubů, střevní potíže nebo zlomená končetina nejsou ničím neobvyklým. A co teprve když se vydá na túru do hor a bude potřebovat pomoc horské služby?

Na všechny tyto případy a mnohé další myslí cestovní pojištění. Správné cestovní pojištění léčebné výlohy pojištěnému pokryje. Kdo pojištění sjednané nemá, ten bude platit z vlastní kapsy.

Základní cestovní pojištění uhradí všechny léčebné výlohy včetně transportu do nemocnice, hospitalizace nebo poplatků za léky. Doplňková připojištění poskytují ještě širší služby a myslí na případy rizikových sportů, pojištění zavazadel nebo storno zájezdu.

Cestovní pojištění vs. kartička zdravotní pojišťovny

Na cestách po zemích EU platí Čechům průkaz zdravotního pojištění. Pojištěnému tedy stačí předložit kartičku zdravotní pojišťovny. Neznamená to však, že je lékařskou péči dostane bezplatně.

Kartička zdravotní pojišťovny v rámci Evropy zajistí nárok na zdravotní péči, který je stejný jako u občanů dané země. To znamená, že pokud v dané zemi platí nárok na bezplatné ošetření, s touto kartičkou ho Čech dostane také.

V případě, že je v dané zemi zvykem platit nějaké poplatky za zdravotní péči, bude je našinec také muset zaplatit. Jednoduše řečeno s kartičkou zdravotní pojišťovny není nárok na bezplatnou léčbu za jakýchkoliv okolností, pouze na léčbu za stejných podmínek jako místní občané.

Za všechny služby „navíc“ si člověk musí připlatit. Poplatky za ošetření v mnoha evropských zemích převyšují náklady na sjednání cestovního pojištění, proto nemá smysl zbytečně riskovat. Navíc případný převoz zpět do Česka zdravotní pojištění nekryje, takže by si ho zraněný či nemocný musel zaplatit sám.

Co cestovní pojištění kryje?

Pod pojmem cestovní pojištění si většina lidí představí léčebné výlohy. Kdo si na dovolené zlomí ruku, začne ho bolet zub nebo šlápne na mořského ježka, má na základě cestovního pojištění nárok na zaplacení léčebných výloh, které v cizině musel u lékaře zaplatit.

Funguje to tak, že u lékaře bude muset zaplatit a pojišťovna mu pak na základě doložených účetenek náklady na ošetření proplatí. Proto je vždy důležité si účtenky od lékaře schovávat.

V rámci základního cestovního pojištění má pojištěný nárok na zaplacení nákladů za:

  • ošetření
  • lékařské zákroky
  • hospitalizaci
  • léky
  • převoz tělesných ostatků
  • nezbytné převozy

V rámci připojištění lze k cestovnímu pojištění sjednat celý balíček služeb od úrazového pojištění, přes pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel až po storno zájezdu či připojištění adrenalinových sportů

Výluky z cestovního pojištění

Výluky z pojištění jsou situace, kdy pojišťovna odmítne plnit. Většinou se jedná o úrazy pod vlivem alkoholu a drog, nebo když ke zranění dojde při sportu, který je nepojistitelný, nebo vůbec pojištěný nebyl. Neproplácí se ani náklady související s rizikovým těhotenstvím a porodem

Při sjednání cestovního pojištění vždy záleží na typu dovolené, destinaci a především aktivitách, které hodlá pojištěný provozovat.

Provozování rizikových druhů sportu jako je bungee jumping, skialpinismus nebo lyžování mimo vyznačené trasy není možné pojistit.

Nebezpečné druhy sportu (vysokohorská turistika, rafting, vodní motorové sporty, potápění s dýchacím přístrojem, speleologie, snowbording, nebo seskok padákem) je nutné připojistit. V základním pojištění zahrnuty nejsou.

Člověk by si tak měl vždy v pojistných podmínkách ověřit, jestli je aktivita, kterou hodlá provozovat, v pojištění zahrnuta nebo ne.

Jak sjednat pojištění do ciziny?

Vybrat vhodné pojištění do ciziny může být otázkou pár minut. Vůbec není potřeba nikam chodit. Vše lze zařídit online pomocí kalkulačky cestovního pojištění.

Do ní se zadají informace o pojištěné osobě a její cestě. Vybere se cíl cesty (Evropa, celý svět nebo svět bez USA a Kanady), délka pobytu a počet osob. Pojistit lze i více osob najednou. Případně je třeba sjednat připojištění některých dalších rizik.

Následně se zobrazí přehledně sestavená tabulka se všemi dostupnými nabídkami cestovního pojištění od různých pojišťoven. Při výběru pojištění je třeba dát pozor na výši pojistných limitů.

Na běžnou turistickou cestu po Evropě se základními rekreačními sporty se doporučuje limit alespoň 2 000 000 Kč, u vzdálenějších zemí by měl být minimálně 5 000 000 Kč. Samozřejmě vyšší limit by si měli sjednat ti, kdo hodlají provozovat rizikové sporty.

Po výběru konkrétní nabídky lze pojištění rovnou online sjednat. Veškeré doklady pak přijdou pojištěnému mailem.

Výhodou sjednání cestovního pojištění online je i to, že člověk získá na pojistném slevu. Celý proces sjednání cestovního pojištění zabere jen pár minut a člověk bude dokonale chráněn před všemožným nebezpečím a nástrahami.

Cestovní pojištění online lze sjednat na webu https://www.123ruceni.cz/.