Co je to konsolidace – proč se vyplatí, srovnání nabídek 2024, zkušenosti

Co je konsolidace? Konsolidace neboli sloučení více půjček do jedné je rozumným řešením pro lidi, kteří mají více půjček. Proces konsolidace zjednoduší splácení a zároveň pomůže ušetřit. Co je třeba na konsolidaci? Co je potřeba ke konsolidaci půjček? Co to je konsolidace dluhů?

Konsolidace půjček znamená sloučení dvou a více různých půjček do jedné nové půjčky. Hlavním cílem sloučení půjček, je minimalizace úroků a poplatků. Konsolidace půjčky navíc zpřehlední a zjednoduší jejich splácení. Místo několika splátek se pravidelně platí pouze jedna.

Co je konsolidace půjček

Pokud má člověk více půjček u různých věřitelů, může být psychicky i finančně náročné splácet všechny včas. Finanční situaci zatěžuje řada poplatků a dlužník se tak blíží dluhové pasti a odtud je jen krůček k osobnímu bankrotu.

Člověka zatíženého řadou půjček by mělo zajímat, co je to konsolidace. Může mu totiž výrazně pomoci od poplatků a úroků, které se nepříjemně sčítají.

Konsolidace půjček neznamená osvobození od dluhů a úroků. Sloučením všech dlužných částek do jedné nové půjčky však znamená ušetření především na poplatcích, které se jinak platí u každého věřitele zvlášť.

Co je to konsolidace, v praxi? Jde o převzetí existujících půjček a dluhů jednou vybranou institucí. Tato instituce půjčky jednorázově splatí a klientovi poskytne nový úvěr. Obvykle je v rámci konsolidace možné půjčit si i určitou částku navíc v rámci nového úvěru.

Velkou výhodou konsolidace půjčky je zpřehlednění. Jeden věřitel je určitě lepší, než mít dluhy například u pěti různých věřitelů.

Co je výhoda konsolidace půjček

Výhod konsolidace půjček je hned několik. Zde je shrnutí těch největších výhod:

  • snížení celkové měsíční splátky, uspořit lze až 30 %
  • lepší přehled o finanční situaci
  • možnost znovu sjednat podmínky půjčky podle aktuálních možností
  • sjednání konsolidace půjček a vedení úvěrového účtu je obvykle bez poplatků
  • možnost půjčit si ke konsolidaci peníze navíc

Konsolidace půjček pro dlužníky výrazně pomůže v řešení nepříjemné finanční situace. Je však třeba nezaměňovat konsolidaci za půjčku pro zadlužené. Každá další půjčka situaci spíše zhorší.

Co to je konsolidace dluhů

Konsolidace je jednou z možností, jak dlužníci řeší hromadící se dluh. V každém případě je konsolidace dluhu lepší řešení, než využití rizikových půjček, jako jsou například půjčka na směnku či půjčka pro zadlužené.

Dlužníci, kteří mají nebo měli problém splácet své půjčky, čelí častým komplikacím při sjednání konsolidace. Existuje pro ně varianta konsolidace bez registru. Takovou konsolidaci však obvykle zatěžuje vyšší úroková sazba.

I v případě dlužníků s horší bonitou konsolidace půjček a dluhů výrazně snižuje výši úroků. Konsolidace je tak jedním z řešení, jak se nedostat do exekučního řízení. Půjčky s exekucí špatnou finanční situaci rozhodně nezlepší.

TIP: Dlužníci mohou využít takzvané milostivé léto. Znamená to, že po uhrazení původního dluhu a paušálního poplatku za exekuční náklady dojde k odpuštění dalších úroků, poplatků a sankcí.

Snížení měsíční splátky je jedním z hlavních důvodů pro žádost o sloučení půjček.

Co je konsolidace u bankovních společností

Bankovní konsolidace dluhů nabízí všechny větší banky. Narozdíl od nebankovních společností mají banky poměrně přísnější kritéria a jsou obecně opatrnější při vyhodnocování bonity žadatelů. Při schvalování se banky zaměřují zejména na dobrou platební morálku žadatele.

Jednotliví bankovní poskytovatelé nabízejí různé podmínky konsolidace. Liší se maximální výše dluhu, doba splatnosti i maximální počet konsolidovaných úvěrů. Většina tuzemských bank poskytuje konsolidaci půjček online. Žádost o sjednocení půjček tak zabere pouze pár minut a lze sjednat z pohodlí domova.

Bankovní poskytovatelé konsolidace půjček

Srovnání největších tuzemských poskytovatelů bankovní konsolidace vypadá takto:

Bankovní instituceVýše úrokuSplatnostVýše půjčky
Air Bank3,9 %6 – 120 měsíců10 000 – 900 000 Kč
Česká spořitelna5,9 %120 měsíců20 000 – 2 500 000 Kč
ČSOB4,9 %12 – 120 měsíců20 000 – 800 000 Kč
Equa bank3,8 %12 – 120 měsíců50 000 – 700 000 Kč
Hello bank 5,39 %6 – 120 měsícůaž 1 000 000 Kč
Komerční banka3,8 %12 – 96 měsícůaž 2 500 000 Kč
mBank3,9 %12 – 96 měsíců10 000 – 600 000 Kč
MONETA Money Bank3,5 %120 měsícůaž 800 000 Kč
Poštovní spořitelna 4,9 %120 měsíců50 000 – 800 000 Kč
Raiffeisenbank2,99 %6 – 120 měsícůaž 800 000 Kč
Sberbank2,77 %12 – 120 měsíců50 000 – 1 000 000 Kč
UniCredit Bank2,6 %12 – 120 měsíců20 000 – 1 000 000 Kč

Konsolidace půjček je finanční produkt, který v současnosti nabízí většina bank na českém trhu. Bankovní konsolidace půjček je obvykle výhodnější než nebankovní varianta. Stejně tak jako například Komerční banka půjčka kalkulačka lze porovnat i konsolidace u daných poskytovatelů.

Co je konsolidace u nebankovních institucí

Nebankovní konsolidace půjček volí dlužníci, kteří nemají nárok na bankovní konsolidaci. Podmínky nebankovních institucí často nejsou tak výhodné jako v případě běžných bank, jsou však mnohem dostupnější.

Obvykle lze sjednat nebankovní konsolidaci online. Výše půjčky i počet konsolidovaných půjček se příliš neliší od bankovních produktů.

Jednotliví nebankovní poskytovatelé nabízejí různé podmínky. Obvykle slučují bankovní úvěry, nebankovní úvěry i mikropůjčky, leasing automobilu, kreditní karty a dluhy na kontokorentních účtech.

Při sjednání konsolidace půjček se vždy doporučuje řádné prostudování smlouvy.

Nebankovní poskytovatelé konsolidace půjček

Srovnání největších tuzemských poskytovatelů nebankovní konsolidace vypadá takto:

Bankovní instituceVýše úrokuSplatnostVýše půjčky
Zonky4,49 %6 – 84 měsíců5 000 – 900 000 Kč
Hello bank / Cetelem 5,39 %6 – 120 měsícůaž 1 000 000 Kč
Home Credit7,85 %120 měsíců30 000 – 600 000 Kč

Nebankovní společnosti často vyjdou vstříc i klientům s horší bonitou. Obvykle to sebou nese vyšší úroky, vyšší RPSN a méně výhodné podmínky, než nabízí bankovní instituce.

Co je potřeba ke konsolidaci půjček

Každá bankovní i nebankovní instituce má své podmínky, co je třeba splnit na konsolidaci. Ve většině případů probíhá konsolidace půjček podobně jako žádost o spotřebitelský úvěr nebo úvěr na auto.

K žádosti o konsolidaci je třeba doložit:

  • občanský průkaz a další doklad totožnosti
  • potvrzení o příjmu

Bankovní i nebankovní poskytovatelé kontrolují úvěruschopnost žadatele. Banky mají přísnější podmínky. Pokud společnost shledá, že příjem žadatele není dostatečně vysoký, konsolidaci půjček neumožní.

V případě, že dlužník nedosáhne na konsolidaci u bankovní či nebankovní instituce, může zadat inzerát na tržišti poptávek půjčky.

Konsolidace online je velmi výhodná a do pár minut hotová.

Co je konsolidace půjček online

Nejjednodušší způsob jak sjednat konsolidaci půjček je sjednání konsolidace online. Obvykle stačí vyplnit krátký formulář na internetu přes notebook či chytrý telefon.

Do formuláře žadatelé vyplňují údaje o úvěrech, které chtějí konsolidovat. Konkrétně jde o výši splátky, poskytovatele a zbývající dluh.

Je třeba zadat také kontaktní údaje a základní osobní informace. Online vyplnění formuláře zabere jen několik minut a lze sjednat odkudkoliv.

Žadatelé, kterým online forma žádosti nevyhovuje, mohou samozřejmě navštívit pobočku a konsolidaci vyřídit osobně.