Půjčka pro důchodce a invalidní důchodce

Mnoho důchodců si myslí, že si nemohou vzít půjčku na auto, na bydlení nebo na mimořádné události, protože už nedostávají plat. Ve skutečnosti může být sice těžší získat půjčku pro důchodce či půjčku pro invalidní důchodce, avšak zdaleka to není nemožné.

Jednou z věcí, kterých je obecně třeba se vyvarovat, je podle většiny odborníků půjčování si z penzijního spoření. To může mít nepříznivý vliv na úspory i na příjem, se kterým člověk počítá v důchodu.

Obecně je lepší si vzít nějakou půjčku než si půjčovat z penzijních úspor. Zajištěné půjčky, které vyžadují ručení, jsou pro důchodce k dispozici a zahrnují hypotéky, úvěry na bydlení, zpětné hypotéky či půjčky na auto.

Téměř každý, včetně důchodců, může získat nárok na zajištěnou půjčku nebo krátkodobou půjčku bez ručení, tyto půjčky jsou však rizikové a měly by se zvažovat pouze v případě nouze.

Jak na půjčku pro důchodce online a půjčku pro důchodce bez účtu? Je výhodná bankovní nebo nebankovní půjčka pro důchodce? Jaké jsou nejlepší půjčky pro důchodce a na co dát pozor?

Bankovní půjčka pro důchodce

Získat bankovní půjčku pro důchodce není tak složité, jak by se mohlo zdát. Banky nemají horní věkovou hranici pro poskytování úvěrů. Neúčelová půjčka pro důchodce i půjčka pro invalidní důchodce je tedy stejně dostupná, jako úvěry pro klienty v produktivním věku. Některé bankovní instituce na důchodce dokonce cílí.

Pro banky je stěžejní bonita a úvěruschopnost klienta, věk nehraje roli. Půjčka pro solventní důchodce s pravidelným příjmem v podobě důchodu pro banku není žádným rizikem. Navíc je v drtivé většině výhodnější a levnější než nebankovní půjčka pro důhodce.

Česká spořitelna – půjčka pro důchodce

Mezi bankovními půjčkami pro důchodce je velký výběr. Jako první se mnohým nabízí Česká spořitelna s dlouholetou tradicí. Česká spořitelna – půjčka pro důchodce je obvykle bezúčelová a lze použít na cokoliv.

Shrnutí důležitých informací a podmínek půjčky pro důchodce od České spořitelny lze najít na webových stránkách banky. Kdo upřednostňuje osobní jednání, může si domluvit schůzku s bankéřem na jakékoliv pobočce České spořitelny.

Era – půjčka pro důchodce

Další oblíbenou institucí, kde lze zařídit půjčku pro důchodce je Poštovní spořitelna. Era – půjčka nejen pro důchodce od Poštovní spořitelny je neúčelová půjčka, kterou lze využít na cokoliv. Era půjčka nemá v podmínkách žádnou horní věkovou hranici, a tak je vhodná i pro důchodce.

Jak vysokou půjčku nabízí Poštovní spořitelna pro důchodce? Era – poštovní půjčka nejen pro důchodce poskytuje úvěr do výše až 800 000 korun. Podmínky a podrobné informace o půjčce prezentuje Poštovní spořitelna na svých webových stránkách.

Nebankovní půjčka pro důchodce

Pokud důchodce nedosáhne na bankovní půjčku, může zkusit štěstí u nebankovních poskytovatelů. Výhodou nebankovních půjček pro důchodce je vysoká schvalovatelnost. Nebankovní poskytovatelé zpravidla půjčí i klientům s horší bonitou, kteří v běžné bance nepochodí. Věk nehraje u nebankovních půjček žádnou roli, je tedy vhodná i pro důchodce.

Další výhodou nebankovní půjčky pro důchodce je rychlé a jednoduché vyřízení bez zbytečné administrativy. Většina poskytovatelů nabízí vyřízení půjčky pro důchodce online, peníze klient obdrží během několika minut. Oblíbená je také rychlá SMS půjčka pro důchodce.

Nevýhodou nebankovních půjček pro důchodce jsou vysoké úroky a často i nevýhodné podmínky oproti bankovnímu sektoru. Zvlášť v důchodovém věku by si měl dát žadatel o půjčku pozor, aby úvěr včas splatil a nedostal se do bezvýchodné dluhové situace.

SMS půjčka pro důchodce

Půjčka nejen pro důchodce, kterou lze vyřídit okamžitě, se těší velké popularitě. Po registraci u poskytovatele stačí k vyřízení půjčky jen mobilní telefon.

SMS půjčka je obvykle poskytována na nižší částky a není třeba dokládat žádné dokumenty, stačí jen doklad totožnosti. SMS půjčka je samozřejmě vhodná i pro důchodce.

Někteří poskytovatelé navíc nabízejí první SMS půjčku zdarma. To znamená, že klient při prvním využití služeb nemusí platit žádné úroky. Podmínkou je dodržení podmínek a včasné splacení SMS půjčky nejen pro důchodce.

Půjčka pro důchodce online

Většina bankovních i nebankovních poskytovatelů půjček pro důchodce dnes funguje online. Vyřízení půjčky pro důchodce online šetří energii, člověk nemusí obcházet pobočky a čekat ve frontách. Vše může vyřídit v klidu a pohodlí domova.

Stačí vyhledat v internetovém vyhledávači vhodného poskytovatele, vyplnit jednoduchý formulář a počkat na schválení. Pokud je úvěr schválen, peníze se na bankovním účtu žadatele obvykle objeví za několik minut. S výběrem správné půjčky pro důchodce online pomůžou internetové srovnávače poskytovatelů půjček.

Někteří důchodci upřednostňují osobní jednání před internetem. Řada poskytovatelů proto nabízí osobní schůzky s klientem. Obchodní zástupci společností nabízejících nebankovních půjčky pro důchodce jsou ochotni dorazit ke klientům domů anebo na jiné vyhovující místo a vše vyřídit osobně.

V klasických bankách je dnes běžné domluvit si schůzku s bankéřem na konkrétní čas, člověk tak nemusí čekat ve frontách. Stačí jen dorazit na vybranou pobočku.

Půjčka pro důchodce bez účtu

V dnešní době má téměř každý bankovní účet, najdou se však i výjimky. Pro seniory, kteří bankovním účtem nedisponují, existují půjčky pro důchodce bez účtu. Hotovostní půjčky pro důchodce bez účtu jsou zpravidla doménou nebankovních společností.

Půjčku v hotovosti může senior sjednat osobně, telefonicky i online. Vyzvednutí půjčky pro důchodce bez účtu má několik variant. Klient si vybere možnost, která vyhovuje nejvíce. Běžné je vyzvednutí půjčené částky na pobočce poskytovatele, na čerpací stanici či v trafice.

Řada poskytovatelů nebankovních půjček pro důchodce nabízí kurýrní službu a peníze doručí klientovi přímo domů nebo na jiné vybrané místo. Splácení pak probíhá stejně jako půjčení.

Půjčka pro invalidní důchodce

Také invalidní důchodci potřebují čas od času půjčku. Její vyřízení je stejně běžné jako v případě půjčky pro důchodce pobírající starobní důchod. Zásadní je bonita a úvěruschopnost klienta.

Důležitý je pravidelný příjem. Invalidní důchodce pobírá invalidní důchod, má tedy pravidelný příjem, který zvyšuje jeho úvěruschopnost v očích bankovních poskytovatelů.

Půjčku pro invalidní důchodce nabízí samozřejmě i nebankovní instituce. Výhody a nevýhody takových půjček jsou stejné jako u seniorů a klientů v produktivním věku.

Půjčky pro důchodce zdarma

V nebankovním sektoru se často objevují lákadla v podobě první půjčky zdarma. To znamená, že nový klient při prvním úvěru splácí jen půjčenou částku bez úroků a dalších poplatků. Taková půjčka je rozhodně výhodná, klient však musí dodržet podmínky a půjčenou částku vrátit včas.

Další půjčky u daného poskytovatele jsou již s běžnými úroky. Je dobré pohlídat si výši úroků i RPSN. Nebankovní poskytovatelé často nabízejí velmi nevýhodné podmínky a vysoké úroky. Opakované půjčky pak pro důchodce znamenají extrémní zátěž.

Půjčky pro důchodce – rizika

Každá půjčka sebou nese jistou míru rizika, to platí i v případě půjček pro důchodce. Půjčky u bankovní instituce jsou zpravidla bezpečné, protože banka předem pohlídá finanční situaci klienta a potenciálním problémům se splácením tak předejde.

Jiná situace je v případě nebankovních poskytovatelů. Tyto společnosti obvykle půjčí téměř každému a riziko, které jako věřitelé podstupují, kompenzují vysokými poplatky a úroky. Člověk pak zjistí, že splátky a nutáhne a řešení hledá v dalších půjčkách. Dlužník se tak snadno dostane do dluhové pasti, zvlášť v neproduktivním věku je cesta z dluhů extrémně složitá.

Samostatnou kapitolou a velkým rizikem jsou nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti. Klient tak sice snadno získá i vysokou částku s nižšími úroky, riskuje však ztrátu střechy nad hlavou.

Nebankovní půjčka pro důchodce s ručením nemovitostí může být cestou do pekla. Proto je nezbytné takovou půjčku velmi dobře rozmyslet a probrat s příbuznými. Rodina často nabídne alternativy a seniorovi pomůže.

Nebankovní půjčky pro důchodce – na co dát pozor

Každá nebankovní společnost nabízející úvěr musí disponovat licencí od České národní banky. Pokud poskytovatel licenci nemá, jedná se o nelegální službu na bázi novodobé lichvy.

Při výběru poskytovatele je nezbytné projít recenze a zjistit zušenosti bývalých klientů. Společnosti bez recenzí působí velmi podezřele. Stejně tak jsou podezřelí poskytovatelé, kteří nemají webové stránky a soukromé půjčky nabízejí například skrze inzerci v novinách.

Smlouva o půjčce pro důchodce musí být jasná a přehledná. Před podpisem smlouvy by měl žadatel vše důkladně pročíst a porozumět každému detailu. Pokud se objeví nejasnosti, poskytovatel vše vysvětlí. Není na škodu poradit se o smlouvě s mladším příbuzným.