Cestovní pojištění – co kryje a proč si ho sjednat i pro cesty po EU?

Cestovní pojištění se jednoznačně vyplatí, už jen proto, že lze díky němu cestovat beze strachu z úrazu či nemoci. Je však důležité vědět, na co přesně se vztahuje a na co ne, aby nedošlo k nepříjemnému překvapení. Co cestovní pojištění kryje a proč by si ho měli sjednat i ti, kteří se chystají do zemí Evropské unie?

Cestovní pojištění se vztahuje na celou řadu okolností, které mohou významně ovlivnit celou dovolenou. Konkrétní seznam krytých rizik se vždy odvíjí od vybrané pojistky a podmínek dané pojišťovny, nicméně obecně jsou součástí tohoto produktu asistenční služby a pojištění léčebných výloh.

Srovnávač cestovního pojištění

Od zvolené varianty cestovního pojištění se samozřejmě bude odvíjet i cena. Jednou z možností, jak cenu zjistit, je srovnání cestovního pojištění, které zahrnuje aktuální nabídky pojišťoven. Přes srovnávač Vpojisteni.cz lze cestovní pojištění rovnou sjednat online, aniž by bylo nutné chodit na pobočku, a to i v den odjezdu do zahraničí.

Vyřízení pojistky přes internet je ostatně mnohdy doporučováno, zejména proto, že lze získat až 50% slevu. Srovnávač cestovního pojištění kromě toho navrhne ideální produkt na základě zadaných informací (cíl cesty, plánované sportovní aktivity apod.).

Vzhledem k současné situaci přijde vhod také pojištění pro případ onemocnění covidem-19, které do svého portfolia zařadilo hned několik pojišťoven. Tyto pojišťovny jsou ve srovnání cestovního pojištění rovněž zahrnuty.

Co kryje cestovní pojištění?

Cestovní pojištění se obecně vztahuje na onemocnění, úrazy, smrt, ztrátu zavazadel a také škody způsobené třetím stranám. Existují také různá připojištění, například pojištění storna zájezdu a podobně.

Z cestovního pojištění se obvykle hradí:

  • léky a zdravotnický materiál
  • lékařské ošetření
  • ošetření akutní bolesti zubů
  • neodkladná operace
  • hospitalizace
  • převoz pacienta do České republiky
  • převoz ostatků do České republiky

Konkrétní podmínky vždy závisí na zvolené pojišťovně, stejně tak možnosti připojištění. Většinou si lze k cestovnímu pojištění sjednat také:

  • pojištění zavazadel
  • úrazové pojištění
  • pojištění odpovědnosti
  • pojištění storna zájezdu

Nelze obecně říci, zda se doplňkové pojištění vyplatí, jelikož vždy záleží na charakteru dovolené, destinaci a dalších okolnostech. Vždy je také potřeba pořádně pročíst podmínky pojišťovny a zjistit, co přesně pojištění kryje, respektive nekryje. Například pojištění storna zájezdu se vztahuje pouze na specifické případy, stejně tak pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti (tzv. pojistka na blbost).

Je na každém, zda zvolí základní variantu cestovního pojištění, nebo si připlatí také za různá připojištění. Alespoň samotné cestovní pojištění by však při cestování do ciziny mělo být samozřejmostí. Díky zmíněnému srovnávači cestovního pojištění je vyřízení pojistky otázkou pár minut, navíc lze určitou částku ušetřit.

Proč je cestovní pojištění důležité i při cestování do zemí EU?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že na dovolenou v zemích Evropské unie není potřeba cestovní pojištění. Je pravda, že v mnoha případech se lze bez cestovního pojištění obejít, jelikož průkaz pojištěnce (EHIC) platí po celé EU.

Avšak ne v každém státě jsou podmínky pro hrazení výloh z veřejného zdravotního pojištění stejné jako v České republice. Z tohoto důvodu se může stát, že cizinec, ačkoliv je občanem EU, bude muset zaplatit vysokou spoluúčast či dokonce celou poskytnutou péči.

Cestovní pojištění případné výlohy navíc pokryje. Vedle toho jsou v něm zahrnuty asistenční služby, na které se lze obrátit v případě nouze.