Finanční gramotnost aneb jak se vyznat v nabídkách půjček

Na půjčky dnes člověk narazí opravdu na každém rohu, ale kde si vybrat tu opravdu zajímavou, která bude maximálně výhodná pro rodinný rozpočet. Není to vůbec snadné, protože jedno číslo samo o sobě nic neřekne a nabídky půjček jsou přímo změtí různých číselných údajů.

Některé jsou významné, jiné zase méně, obecně však platí, že každou nabídku je třeba hodnotit komplexně a i kdyby zněla supervýhodně, je potřeba si ji trochu proklepnout.

Pozor na podvodníky

Samozřejmě, i když to není tak časté, stát se něco podobného jistě může. Žadatel narazí na někoho, na koho narazit nechtěl a spálí se. Opatrnost se vyplácí, je potřeba dávat si pozor na podvody. odvodníci jsou bohužel k vidění všude, a to platí i pro nabídky půjček od nebankovní společností.

Je nezbytné využívat proto výhradně služeb prověřených firem, které mají za sebou letitou historii. Ideální jsou dobré recenze a zkušenosti známých.

Serióznost musí být na prvním místě. RPSN u solidních poskytovatelů samozřejmě nepřekročí trojmístnou hranici, ideální by bylo, aby se nedostalo dokonce ani nad dvacet procent. V opačném případě je dobré pořádně propočítat, jak celá nabídka vypadá.

O kolik půjčenou částku žadatel přeplatí? Půjčka možná vypadá jinak lákavě, ale na tomto místě se určitě žadatel dost podiví. Vybírat je třeba raději firmu, která má něco za sebou a žadatel se nespálí.

Důkladně pročíst smlouvu je základ

Ve smlouvě je uvedeno plno drobností, které žadatel zaznamená třeba až po druhém pročtení. Řada náležitostí, které jsou uvedeny takřka milimetrovým písmem. Například tendence srovnávat úvěr jen podle toho, jaká je zrovna nastavena úroková sazba, což je jen jeden ukazatel. Je třeba hodnotit opravdu komplexně.

Klíčová je také možnost prodloužit splatnost úvěru o týden nebo o měsíc za minimální poplatky. Každý to jistě zná, někdy se tohle prostě přihodí a je třeba, aby žadatel splacením pár dní po předem dohodnutém datu nebyl snadnou obětí budoucího exekučního řízení. Penále za nesplácení je totiž někdy hodně přísné, je dobré na to dát pozor.

Pokud jde o dlouhodobý úvěr, rozhodně je třeba, aby se žadatel zařídil i v ohledu pojištění. Úraz s následky, případné úmrtí? Na to vše je třeba být pojištěn, totéž platí o ztrátě zaměstnání, což čistě teoreticky hrozí každou minutu. Jistota je v tomto ohledu důležitá, protože když si člověk půjčí na delší dobu, bude moci přeci jen klidněji usínat.